amerika gazete haberleri haberler
HaberlerİncelemeMobilTeknoloji

Google ve Apple Akıllı Telefonlar: Benzer Yetenekler, Stratejik Uygulamada Kutup Zıtlıkları

lk bakışta, daha sonra çok farklı olduğu ortaya çıkan benzer seçeneklerle sık sık karşılaşıyoruz.

Yüzeydeki en yeni iPhone ve Pixel akıllı telefon lansmanlarına bakıldığında, her iki ürün de güzel ekranları, gelişmiş kameraları ve farklı tasarımları kucaklıyor gibi görünüyor.

Yine de Apple’ın stratejisi tamamen statü ve sizi bir Apple kullanıcısı olarak öne çıkarmakla ilgiliyken, Google’ın stratejisi daha çok özellikler ve telefonlarıyla neler yapabileceğinizle ilgili. Aslında, Apple daha çok biçim, görünüm ve kullanım kolaylığı ile ilgiliyken, Google daha çok işlev ile ilgilidir.

Ekonomik olarak bile, iki firma çok farklı. Google, reklamcılıktan ve müşteri bilgilerinin satışından para kazandığı için cihazlarındaki ilk kâr marjlarını pek umursamaz. Ancak, Apple marjlarda yaşıyor. Şirket, fiyatları yükseltirken maliyetleri sürekli olarak düşürerek gelir elde eder.

Her iki hatta uygun olan müşteriler genellikle sonuçtan memnundur. Tarihsel olarak (maliyetle ilgilenmedikleri sürece) olsa da, iPhone kullanıcıları Pixel kullanıcılarından daha sadık.

Yine de, Pixel kullanıcıları bu kadar kilitli değil ve bir değişiklik isterlerse çok sayıda farklılaştırılmış Android telefona ve üreticiye geçebilirler. Bu Android alternatifleri arasında katlanabilir ve çift ekranlı telefonlar yer alıyor. Apple kullanıcıları kilitlendi ve çok daha sınırlı sayıda seçeneğin keyfini çıkardı; bu, bu seçim için üzülmek istemiyorsanız bir avantaj olabilir.

Bu hafta Apple ve Google akıllı telefonlarını karşılaştıralım. Ardından, Varjo’nun Aero adlı yeni ve neredeyse uygun fiyatlı yarı profesyonel VR kulaklığı olan haftanın ürünüyle kapatacağız.

Apple ve Google

Bu iki şirket birbirinden çok farklı.

Apple, IBM’in egemenliği sırasında yaratıldı ve IBM’in kullandığı artık esas olarak modası geçmiş “kilitlenme” stratejisini yansıtıyor. Bu strateji, müşterinin rekabeti etkin bir şekilde engellemesini sağlayarak Apple’ın fiyatları ve özellikleri dikte etmesine izin verdi.

Bu strateji, müşteri hakkında daha derin bir bilgi, daha odaklı bir hat ve çok daha az riskli bir ürün geliştirme ile sonuçlanabilir ve olmalıdır, çünkü seçim yapmadan müşteri genellikle sunduğunuz şeyi seçecektir. Apple’da ürün kraldır ve kullanıcılar Apple’ın ürettiği ürünlere yönlendirilir.

Google, Microsoft ateş altındayken piyasaya çıktı ve bir dereceye kadar Microsoft’un o zamanki ayna görüntüsünü yansıttı. Bununla birlikte, zamanla Microsoft, bir zamanlar Google’a kıyasla tartışmasız daha iyi bir alternatif olacak şekilde gelişti. Bu dönem, kilitlenmenin öncelikle bir strateji olarak başarısız olduğu ve müşterilerin seçim yapmak istediği bir dönemdi.

Microsoft gibi Google da teknolojisini lisansladı. Yine de, o zamanki Microsoft’tan farklı olarak, açık kaynak ve yüksek birlikte çalışabilirlik gibi kavramları savundu. IBM ve Microsoft, sonraki yıllarda bu kavramları benimseyerek Google’ın başlangıçta bir dereceye kadar bilgisayar endüstrisinin geri kalanının çoğunun daha sonra yöneldiği yere gittiğini kanıtladı.

iPhone ve Piksel

iPhone’lar daha pahalı ve Pixel telefonlardan daha pahalı görünüyor.

Hem iPhone hem de Pixel, etkileyici derecede iyi fotoğraflar ve videolar çekmeye odaklanan birden fazla kameraya sahiptir.

Apple’ın A15 Bionic’inde ayrıca AI yetenekleri var, ancak Apple bunları kullanma konusunda o kadar agresif değil. Diğer şeylerin yanı sıra, örneğin, Pixels’in AI, gerçek zamanlı çeviri, cihazda otomatik konuşma tanıma ve medya için canlı altyazı oluşturma konusunda daha iyi bir iş çıkarır. Pixel, daha sağlam düzenleme araçlarına ve en son sürümle birlikte Tensor’a özel bir AI işlemcisine sahip olma eğilimindedir.

Gelir farklılıkları tipik olarak, benzer performans için Pixel telefona eşdeğer bir iPhone’dan önemli ölçüde daha az ödeyeceğiniz anlamına gelir. Temel strateji, Apple’ın yeni telefonlar satın almanızla daha fazla ilgilenmesi ve Google’ın, geliştirmelerin mümkün olan yerlerde daha agresif bir şekilde kullanıcılara sunulduğu daha uzun vadeli bir destek modeline geçiş yapmasıdır.

Bu nedenle, Pixel telefonlar Apple eşdeğerlerinden daha ucuz ve daha uzun ömürlü olmalıdır.

Google’ın Apple’dan daha fazla sürdürülebilirliğe odaklandığı için bu farklılığın daha da artmasını bekliyorum, çünkü muhtemelen Google’ın modeli daha hizmet odaklı olduğu için sürdürülebilirliği tercih ediyor. Hizmetten çok ürün satışına odaklanan Apple, modeli cihaz değiştirme üzerine kurulu olduğu için şu anda sürdürülebilirlik ile çelişiyor.

İlginç bir şekilde, her iki telefon üreticisi de ekranları için alışılmadık derecede sağlam ancak çok farklı camlar kullanıyor.

Apple, Sapphire gibi çizilmelere camdan daha dayanıklı ve daha kırılgan olan seramik bir ekran kullanıyor. Google, Corning’in seramikle paralel olarak çizilmeye karşı dayanıklılık vaat eden en gelişmiş çözümü Victus’u kullanıyor ancak çatlamaya seramikten daha dayanıklı olması gerekiyor.

Apple’ın seramik yaklaşımını daha ucuz olduğu için seçmesini beklerken, Google Corning’i teknik olarak daha iyi olduğu ve her iki şirketin de önceliklerini yansıttığı için seçti.

Para karşılığında Pixel ile daha fazla yetenek elde edersiniz, ancak daha az statü elde edersiniz. İPhone daha pahalıdır ancak size Apple ekosistemini verir ve durumu Pixel’den daha iyi iletir.

Statü odaklı olan kullanıcılar ve yeni beceriler öğrenmek istemeyenler Apple serisinden daha mutlu olacaklardır.

Daha işlev odaklı olanlar, yeni şeyler öğrenmeyi sevenler, telefonu kişisel mücevherden çok bir araç olarak görenler ve daha fazla telefon seçeneği isteyenler genellikle Android ekosistemini ve Pixel’i tercih edecekler.

Haftanın herhangi bir günü iPhone yerine Pixel’i alırdım, ancak aynı tutarlılıkta karım iPhone’u alırdı ve şüphesiz ikimiz de seçimlerimizle taraf değiştirdiğimizden daha mutlu olurduk.

Gelişmiş araçların nasıl kullanılacağını öğrenmek için zaman ayırmak isteyenler, düşük fiyata çok şey isteyenler ve çok fazla seçenek isteyenler için, Android ve özellikle Pixel hattı en iyi bahis olacaktır. Apple ekosistemine kilitlenenler (Apple’dan Android’e geçmek acı verici) ve özellikle kullanımı basit ve durumu ileten bir telefon isteyenler için iPhone hattı daha iyi olurdu.

Son olarak, akıllı telefonu bir araç olarak düşünenler için Pixel en iyi seçim olurken, akıllı telefonu daha çok bir aksesuar ve kişisel ifade olarak düşünenler iPhone’u tercih edecekler. Genel olarak, hem geçmişte yaptıklarınıza hem de kişisel teknolojiye yaklaşımınıza en uygun telefonu seçerseniz en mutlu olacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama