amerika gazete haberleri haberler
Yazılım

GOOGLE’DAN ROBOT TEKNOLOJİLERİNE YATIRIM!


Teknoloji devi Google, yaptığı satın alma işlemleri ile kendinden söz ettirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz 6 ay içerisinde sessiz sedasız tam 7 ayrı firmayı satın aldı. Bu firmalar önceki satın almalarda olduğu gibi ne e-ticaret, ne büyük veri servisleri, ne de online reklamcılık; bu firmaların hepsi “robot teknolojileri” alanında faaliyet gösteriyor.

ABD ve Japonya‘da bulunan 7 ayrı firmayı satın alan Google, geleceğin en önemli teknolojilerinden olabilecek robot teknolojilerine oldukça doğru bir yatırım yapmış gibi gözüküyor. Google bu konuya o kadar çok önem verdi ki “Önümüzdeki 10 yıllın vizyonu.” şeklinde değerlendirerek, Android‘i geliştiren Andy Rubin‘i bu projenin başında görevlendirdi.

Geçtiğimiz günlerde Amazon‘un uçan robotlarının ortaya çıkmasıyla beraber robot teknolojileri konusu tekrar gündeme gelmişti. Amazon bu robotları e-ticaret teslimatlarında kullanmayı planlıyor. Google’da Amazon’un hedefindeki ne benzer olarak bu robotları benzer alanlarda işletmelerin kullanımına sunmayı planlıyor.

NYT‘ın telefon ile ulaştığı Andy Rubin “hobilerimi kariyere dönüştürmem ile tanınıyorum” diyerek oldukça iddialı bir demeç de bulunmuş. Ama gerçekten de Rubin, Apple ve Google‘daki kariyerinden önce Carl Zeiss‘te robot teknolojileri üzerinde çalışan bir mühendisti. Geliştiricisi olduğu işletim sistemine “Android” şeklinde isim vermesinden anlaşılacağı gibi tam bir robot tutkunu.

Bakalım Google, robot teknolojileri alanında ilerleyen zamanlarda bizlere ne gibi sürprizler yapacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama