amerika gazete haberleri haberler
DonanımHaberlerİnceleme

Görme Engeline Yapay Zekâ Çözümü

Skolkovo şirketi Sensor-Tech yapay zekâ kullanarak görme yeteneğini geri kazandıran biyonik bir göz çözümü üretti. Elvis isimli cihaz, akıllı görme, mikroçip ve elektrotlardan oluşan kombinasyonu kullanarak nesne ana hatlarının görüntülerini gerçek zamanlı olarak doğrudan beyne gönderiyor. Cihaz, önümüzdeki yıllarda birçok hayatı değiştirebilir.

Bir tanesi Amerika Birleşik Devletleri’nde olan Sensor-Tech cihazının birkaç analoğu var, ancak Elvis Rusya’da benzersiz ve tam işlevli bir prototip olarak bulunuyor. Yine de projenin başkanı ve Sensor Tech CEO’suna göre, Rusya’nın sağlık sistemine girmeden önce geçmesi gereken birçok engel var. Her şey plana uygun giderse, biyonik göz sisteminin 2027 yılına kadar ülke genelinde dağıtılması düşünülüyor.

Sensor Tech CEO’su, “Şu anda, hayvanlar, özellikle fareler, üzerinde yerleştirilebilir parçaları test ediyoruz. Bu parçalar elektrotlardan ve elektrotları kontrol eden mikro işlemciden oluşuyor. Şimdiye kadar cesaret verici sonuçlar elde ettik, ancak bu yıl ve gelecek yıl, farklı konfigürasyonlarda daha fazla elektrot yapmamız gerekecek. Bu teknolojinin güvenliğini ve verimliliğini sağlamak için bunları hem fareler hem de maymunlar üzerinde test edeceğiz.

Hayvan testleri 2021’in ikinci yarısında yapılacak ve 2022’ye k a d a r devam edecek. Bundan sonra, projenin bir sonraki aşaması biyonik gözün insan denekler üzerinde test edilmesini içerecek. Mevcut prototipin pil ömrü üç saat, ancak tıbbi kayıt için cihazın son versiyonu sekiz saatlik pil ömrüne sahip olacak. Kullanıcı pili basit bir USB kablosu kullanarak şarj edecek. 2022 yılından sonra insanlarla denemeyi umuyoruz.

Ondan sonra iki yıl boyunca tıbbi kurumlarla klinik denemeleri yapacağız. Her şey yolunda giderse, 2026’nın sonunda hükümetten teknolojinin iyi, güvenli ve süper verimli olduğuna dair sertifika almayı umuyoruz. Bundan sonra, isteyen herkes için implantlar yerleştirilebilecek. Teknolojinin fiyatı nedeniyle, çoğu insan bunun için ödeme yapamayabilir, ancak hükümetin bunun için ödeme prosedürleri var.” dedi. Elvis projesi 2019 yılında başlamış olup, “Duyma Engelliler Destek Vakfı” tarafından finanse edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama