amerika gazete haberleri haberler
Popüler Bilim

GRAFENİN ÜSTÜSTE YIĞILMASI, TAMAMEN YENİ KUANTUM DURUMLARI OLUŞTURDU

Kuantum bilgisayarların temelini oluşturan kübitler (temel kuantum iletişim birimleri), son derecede kırılgandır ve en ufak bir bozulumda durumlar arasında geçiş yapmaya eğilimlidirler. Bu, kuantum bilgisayar geliştiricilerinin hata düzeltmeye odaklanmalarına neden olmuştur. Geliştiriciler, bir kübit bozulum gösterse bile, sistemlerin çalışır durumda kalmasını sağlayacak bir yol bulmalıdırlar; bunu yaparken de, kübitleri ölçmeden yapmak zorundadırlar, zira, kübitlerin ölçülmesi, aynı anda birçok durumda bulunma yeteneklerine zarar vermektedir.

Ancak şimdi, ABD’li fizikçilerden oluşan bir ekip, “süper malzeme” grafeni tamamen yeni birçok kuantum durumunu ortaya çıkarmak için kullanmış olup bu keşfin, hiç hata düzeltme gerektirmeyen kuantum bilgisayarlara yol açabileceğini düşünmektedir. Grafen, altıgen bir kafes içinde düzenlenmiş tek bir karbon atomu tabakası içeren bir malzemedir. Araştırmacılar, çoğu kurşun kalemde bulunan mineral olan grafitten grafeni izole ettiler. Grafen, çok ince ve hafif olmasına rağmen, inanılmaz derecede güçlüdür ve hem ısıyı hem de elektriği oldukça iyi iletmektedir.

Araştırmacılar, iki grafen katmanını, arasına başka bir iki boyutlu malzeme olan altıgen şekilli boron nitrit katmanı koyarak ayırarak üstüste yığmıştır. Bu yapı, inanılmaz güçlü manyetik alanlarla patlatıldığında, daha önce hiç görülmemiş kuantum durumları oluşmuştur. Bu yeni kuantum durumlarının keşfi, kendi başına kayda değer bir başarıdır. Oluşan belirli durumlar, özellikle kuantum bilgisayarların geliştirilmesinde oynayabilecekleri rol açısından dikkat çekicidir. Oluşturulan Abelian (değişmeli) olmayan dalga fonksiyonlarını barındırma potansiyeline sahip çeşitli yeni durumlar, geleneksel kompozit fermiyon modeline tam olarak uymayan durumlardır. Değişmeli olmayan durumlardaki elektronlar, birbirleriyle olan geçmiş konumlarını “hatırlayabilmektedir” ve bu yetenek, hiç hata düzeltmesi gerektirmeyen kuantum bilgisayarların oluşturulmasına yol açabilir. Bu kuantum bilgisayarlara gidilen yolda, aşılan önemli engellerden biri olmuştur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama