amerika gazete haberleri haberler
Haberler

Güney Kore’de 5G Kullanıcıları ile Baz İstasyonlarının İlişkisi

Yerel bir kaynaktan yapılan açıklamaya göre, Güney Kore’de 5G kullanıcılarının bu yıl milyonlarca arttığı, ancak 5G şebekesindeki baz istasyonlarının artması konusunda oldukça yavaş ilerleme kaydedildiği ifade edildi.

Kore İletişim Kurumu tarafından derlenen verilere göre, 5G kullanıcı sayısı bu yılın ikinci çeyreğinde yıllık %13,7 artarak 17 milyona ulaşmış olup haziran ayı itibarıyla 5G kullanıcıları, buradaki toplam mobil ağ kullanıcılarının %23,8’ini oluşturuyor. 4G ve 3G ağ kullanıcı sayısı sırasıyla 50,5 milyon ve 20,2 milyon olduğu belirtiliyor. Aynı zaman diliminde, 5G şebekesindeki baz istasyonu sayısının ilk çeyrekte 148.677 iken ikinci çeyrekte yıllık %9 artışla 162.099’a ulaştığı görülüyor.

5G istasyonları, ülkedeki toplam 1,47 milyon mobil ağ istasyonunun yüzde 11’ini oluşturuyor. Sektöre ilişkin haber kaynaklarında, altyapının yavaş kullanıma sunulması ile birlikte 5G hizmetlerinin kalitesiyle ilgili kullanıcı şikayetlerinin arttığı ifade ediliyor. Hatta temmuz ayının başlarında, bir grup 5G abonesinin düşük hizmet kalitesi iddiasıyla yerel bir telekomünikasyon firmasına karşı toplu dava açtığı biliniyor. Sektördeki yetkililer ise, ultra hızlı kablosuz bağlantı için çalışan ve daha fazla ekipman içeren 5G istasyon sayısının, 4G veya 3G için olanlarla karşılaştırmanın adil olmadığını söylüyor.

Bu arada, Bilim ve Bilgi Teknolojileri İletişim Bakanlığı yaptığı açıklamada, bakanlığın geniş bir sektör yelpazesinde daha fazla 5G tabanlı uygulamanın geliştirilmesine imkan sağlayacağı umuduyla tahsis edeceğine söz verdiği 28 GHz ve 6 GHz spektrumuna başvuran şirketler için gözden geçirme sürecini kısaltacağını ve basitleştireceğini duyurdu. Bakanlık, inceleme sürecini üç aydan bir aya indireceğini ve şirketlerin kasım ayı sonuna kadar 5G spektrumundan frekans alabilmesi için gerekli belge miktarını yarıya indireceğini belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama