amerika gazete haberleri haberler
Yaşam

Hızlı Bağlantı Vaat Eden Google Denizaltı İnternet Kablosu Afrika’da

Şirket, kıtadaki kullanıcılara daha ucuz erişim sağlamak için çok yıllı bir projenin son adımı olarak, Afrika’da milyonlarca internet hızını iki katına çıkarmayı vaat eden Google’a ait bir denizaltı kablosunun Cuma günü Togo’ya ulaştığını söyledi. Google, yaptığı açıklamada, Afrika’ya ulaşan türünün ilk örneği olan Equiano kablosunun Portekiz’den yola çıktığını ve Togo’nun 8 milyon sakini için internet hızını iki katına çıkaracağını söyledi.

Bu, internet kullanımının hızla arttığı, ancak ağların genellikle sakat bırakacak kadar yavaş olduğu ve ekonomik kalkınma üzerinde bir engel oluşturduğu bir bölgede yararlanmaya hazırlanan diğer ülkeler için gelecek şeylerin bir tadı olabilir.

Yeni hat ayrıca yakın ülkelere bağlantı sunan olası şubelerle Nijerya, Namibya ve Güney Afrika’da da iniş yapacak. Yıl sonunda faaliyete geçmesi bekleniyor.

GSMA Intelligence tarafından hazırlanan 2020 raporuna göre, nüfusun yaklaşık dörtte biri hala mobil geniş bant kapsama alanından yüzde 7 yoksunken, Sahra altı Afrika dünyanın en az bağlantılı bölgesi.

Batı Afrika’daki çoğu ülke, internet penetrasyonunda Dünya Bankası küresel sıralamasının en altında yer almaktadır.

İlk yararlanan Togo olacak. Google tarafından yaptırılan bir Africa Practice ve Genesis Analytics değerlendirmesine göre, kablonun 2025 yılına kadar internet fiyatlarını yüzde 14 düşürmesi bekleniyor .

Google, kablonun 2025 yılına kadar Togo’da dolaylı olarak 37.000 iş yaratacağını ve GSYİH’yi 193 milyon dolar (kabaca 1470 rupi) artıracağını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama