amerika gazete haberleri haberler
Sosyal Medya

Instagram’da Güvende Kalmak İçin İpuçları

Geçen yıl boyunca Instagram, güvenli ve misafirperver bir topluluk olarak kalmamızı sağlamak için bir dizi araç ve kaynak yayınladı. Gelişmiş hesap güvenliğinden yorum araçlarına kadar, hesabınızı ve topluluğunuzu güvende tutmak için hem Instagram’da hem de Instagram dışında en iyi ipuçlarını ve püf noktalarını bir araya getirdik.

Instagram’da güvenle oturum açmak için iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanın

İki faktörlü kimlik doğrulama şey isteyerek Hesabınızın güvenliği yardımcı olan yeni bir güvenlik özelliğidir biliyoruz (hesap adı ve şifre) ve bir şeyler var (cep telefonu), bilinmeyen bir cihazdan Instagram hesabına giriş her zaman. Yani, birisi şifrenizi biliyorsa ancak telefonunuz yoksa, hesabınıza erişemez. İşte adım adım talimatlar .

Özel bir hesapla gönderilerinizi kimlerin göreceğini seçin

Varsayılan olarak, her Instagram hesabı tüm topluluk tarafından görülebilir. Özel bir hesaba geçiş yapmak, içeriğinizi kimlerin görebileceğini kontrol etmenize olanak tanır. Özel bir hesapla, takipçileri engellemeden de kaldırabilirsiniz (3. ipucuna bakın). Hesabınızı gizli olarak ayarlamak basittir – profil sayfanızdan “Ayarlar” dişli kutusuna gidin ve “Özel Hesap”ı “açık” konumuna getirin. Oradan, ilerleyen her takip isteğini onaylamanız gerekecek.

Gönderilerinizi görmesini istemediğiniz kişileri engelleyin

Özel bir hesabınız olmasa bile, engelleme aracını kullanarak sizi Instagram’da kimlerin bulabileceğini ve takip edebileceğini kontrol edebilirsiniz. Bir hesabı engellemek için o hesabın profiline gidin, sağ üst köşedeki “…” menüsünü açın ve “Kullanıcıyı Engelle”ye dokunun. Hesap kullanıcısı, onları engellediğinize dair bir bildirim almaz. Kullanıcı, Instagram’da kullanıcı adınızdan bahsedebilecek olsa da, bu bahsetme Aktivitenizde görünmeyecektir. Engelledikten sonra kullanıcı adınızı değiştirirseniz, yeni kullanıcı adınızı bilmedikçe sizden bahsedemezler.

Görmek istediğiniz yorumları kontrol edin

Yorumlar, Instagram’da konuşmanın çoğunluğunun gerçekleştiği yerdir, bu nedenle gönderilerinize yapılan yorumlar konusunda kendinizi rahat hissetmeniz önemlidir. Geçen yıl, seçilen anahtar kelimelere veya belirlediğimiz varsayılan anahtar kelimelere göre yorumları filtreleme özelliğini ekledik. Yorumlarınızı nasıl filtreleyeceğinizi buradan kontrol edin . Birkaç ipucu daha:

Gönderinizde istemediğiniz bir yorum görürseniz, sola kaydırıp çöp kutusu simgesine dokunarak bu yorumu silebilirsiniz.
Bir gönderideki tüm yorumları devre dışı bırakmak istiyorsanız, göndermeden önce “Gelişmiş Ayarlar”a dokunun ve “Yorum Yapmayı Kapat”ı “Açık” konumuna getirin. Daha eski bir gönderiye yorum yapmayı kapatmak mı istiyorsunuz? Herhangi bir gönderideki yorumların durumunu, gönderdikten sonra “…” menüsüne dokunarak istediğiniz zaman değiştirin.
Güçlü bir şifre seçin ve güvende tutun

En az altı rakam, harf ve sembolden (! ve & gibi) oluşan bir kombinasyon kullanarak tahmin edilmesi zor bir şifre seçin ve bunun Instagram’a özel olduğundan emin olun.
Herhangi bir üçüncü taraf uygulaması da dahil olmak üzere, asla güvenmediğiniz kimseyle şifrenizi paylaşmayın veya paylaşmayın. Instagram otomatik güvenlik kontrolleri yapar ve şifreniz ele geçirilmiş gibi görünüyorsa sizden şifrenizi değiştirmenizi ister. Bu sizin başınıza gelirse hemen şifrenizi değiştirerek Instagram’ın bildirimine yanıt verin.
Başkalarıyla bir bilgisayar veya telefon paylaştığınızda, Instagram hesabınızdan çıkış yapmayı unutmayın ve “Beni Hatırla” kutusunu işaretlemediğinizden emin olun! Ek güvenlik için, telefonunuzun kaybolması durumunda kimsenin hesabınıza erişememesi için telefonunuzda bir kilit kodu kullanın.
Herhangi bir suistimal, zorbalık, taciz veya kimliğe bürünme durumunu bildirin

Instagram’daki tüm içeriğin yasalara uygun olmasını ve Topluluk Kurallarımıza uygun olmasını sağlamak istiyoruz . Şüpheli bir şey veya yönergelerimizi ihlal ettiğini düşündüğünüz bir gönderi görürseniz, bildirin! İşte nasıl:

Bir yorumu bildirmek için sola kaydırın ve oka dokunun.
Belirli bir gönderiyi veya hesabı şikayet etmek için “…” menüsüne ve ardından “Bildir”e dokunun.
Veya bu formu çevrimiçi olarak da doldurabilirsiniz ve Instagram inceleme ekibi yorumun, gönderinin veya hesabın kaldırılması gerekip gerekmediğine karar verecektir.
Son olarak, birinin sizi veya Instagram’da tanıdığınız birini taklit ettiğini düşünüyorsanız bu formu doldurun .

İhtiyacı olan bir arkadaşınıza destek olun

İntihar veya kendine zarar verme hakkında içerik yayınlayan birini görürseniz ve acil önlem alınması gerektiğini düşünüyorsanız, hemen yerel kolluk kuvvetleriyle iletişime geçin. Fiziksel tehlike tehdidi anında değilse, herhangi bir gönderinin yanındaki “…” menüsüne ve “Uygun değil” seçeneğine dokunarak uygulama içindeki içeriği bildirin. “Kendini Yaralama” seçeneğini seçin. Check-in yapmak için arkadaşınıza telefonla, Direkt mesajla veya şahsen ulaşın. Instagram Yardım Merkezi’nde daha fazla kaynak görüntüleyin .

Instagram topluluğunu nasıl güvenli ve destekleyici bir yer tuttuğumuz hakkında daha fazla bilgi edinmek için , insanların oluşturduğumuz tüm güvenlik özelliklerine hızla erişebileceği ve üzerinde çalıştığımız diğer program ve kaynaklarla bağlantı kurabileceği yeni Güvenlik Merkezimize göz atın. topluluğumuzu korumak için.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama