amerika gazete haberleri haberler
Teknoloji

IŞIKLA ÇALIŞAN ÇİP GELİŞTİRİLDİ

Haberde, MIT üniversitesi araştırmacılarının alışılmışın dışında fotonik çip geliştirdiği belirtilmektedir. Geliştirilen bu çipin elektrik yerine, ışığı kullanacağı ve bu sayede enerji tüketiminin de daha düşük olacağı belirtilmektedir. Robotik cisim tanımlama, sürücüsüz araba gibi cihazların yapay zekayı kullanarak mekanik öğrenmelerinde yapay sinir ağlarının kullanımı önem arz etmektedir. Geliştirilen çiple, günümüzün klasik bilgisayarlarının yaptığından milyonlarca kat daha etkili bir biçimde yapay sinir ağları işlenebilecektir (proses edilebilecektir).

Ayrıca; Optik Sinir Ağları ile ışıksal olguları kullanarak geliştirilen bu çipin, elektriği kullanan diğer çiplere nazaran, daha hızlı ve etkili çalıştığı gözlemlenmiştir. Bu çiplerin geliştirilme sürecinde; geleneksel çiplerin geliştirilmesi evresinde olduğu gibi, bazı zorlukların yaşandığı vurgulanmıştır. Bu zorlukların aşılması sürecinde, araştırmacılar ve belli başlı firmalar tarafından, tasarlanan çiplerin denenmesi ve sınanması için Yapay Zekâ uygulamaları geliştirilmiştir. MIT araştırmacıları, Optik Sinir Ağlarının kullanımına yönelik fotonik tahrik (ışıkla faaliyete geçen) mekanizmasını geliştirmeye devam etmektedir. Fotonik çiplerin daha etkili ve işlevsel çalıştığı belirtilmektedir. Fakat, geniş hacimli optik malzeme parçaları, bu çiplerin yapay sinir ağlarını proses etmesini sınırlamaktadır. Bundan dolayıdır ki; MIT araştırmacıları optik malzemeleri daha çok sıkıştırdıklarını (hacimlerini düşürdüklerini) ifade etmişlerdir. Ayrıca, enerji tüketiminin ve çip alanının ciddi bir biçimde azaltılması için optik sinyal işlenme süreçlerine yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Fotonik çipin çalışma mekanizması kapsamında yapılan simülasyon testlerinde fotonik çiplerin enerji tüketiminin, geleneksel elektrikle etkinleştirilen çiplerle karşılaştırıldığında milyon kez düşük olduğu değerlendirilmiştir. Araştırmacılar, Geniş Yapay Sinir Ağları’na entegre olabilecek fotonik çiplerin çalışmasına devam etmektedir. Bu çalışmalara ilişkin uygulamalar, veri merkezlerindeki enerji tüketiminin azalmasını da içermektedir.

Temelde ışık ve elektroniği birleştiren bu çipler ile hızlı ve verimli bilgisayarlar gündeme gelecektir. Veri iletim hızındaki artış ve enerji tüketimindeki ciddi azalış bunda önemli rol oynamaktadır. Geleneksel yapıdaki çiplerde sistemde kullanılan bakır tel fazla enerji harcamasına sebep olmakta ve sistemi yavaşlatmaktadır. Habere konu çalışma ile elektrik yerine, ışık ile işlevselleşmesi beklenen fotonik çiplerin; az enerji tüketmesi, az yer kaplaması ve yüksek hızda çalışması ile günümüz teknolojisine ciddi katkı sunması beklenmektedir. Farklı dalga boylarında birden fazla sinyal iletebilecek ve enerji tüketimi çok düşük olacaktır. Fotonik Çip teknolojisi üzerine çalışmalar devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama