amerika gazete haberleri haberler
İncelemeMobilPopüler Bilim

İsveç’te Robotlar 5G’ye Geçiyor

Ekobot, Telia, İsveçli akıllı tarım şirketi RISE ve şebeke video liderlerinden Axis Communications işbirliği ile otonom araçlarla çiftçilerin iş yükünü azaltırken tarımsal sorunlara da pratik ve sürdürülebilir çözümler sunan bir proje geliştirdi. Mekanik yabani ot kontrolü yapan saha robotu 5G ağına bağlanarak verimli ve çevreye duyarlı tarım çalışmalarına odaklanıyor. Sunduğu birçok avantajın yanında bu araçlar ile çiftçilerin kimyasal herbisitlere (tarımsal üretimde kullanılan yabani ot ilacı) bağımlılığının azaltılabileceği öngörülüyor.

Ekobot, Telia ve Agrotech (tarım teknolojisi) uzmanları arasındaki işbirliği çalışmaları kapsamında saha robotunu 5G ağı üzerinden bağlayarak izlemek ve uzaktan kontrol etmek için İsveç’teki Västerås şehri dışındaki bir çiftlikte test çalışmaları yapıldı. Ekobot’un aynı adı taşıyan otonom elektrikli robotu Ekobot, gelişmiş kamera sensörleri ve yapay zekâ yardımıyla yabani otları tanımlayabilir ve kaldırabilir. Böylelikle zararlı olabilecek kimyasal herbisitlere bağımlılığın azaldığı gözlemlendi.

Telia İş Geliştirme ve İnovasyon Başkanı, “Birkaç yıldır, 5G’nin üretimden sağlık hizmetlerine kadar çeşitli sektörlerde nasıl kullanıldığını araştırdık ve bu ortaklık ile teknolojinin sürdürülebilir tarımsal kalkınma için kritik bir rol oynaması ve tarım dünyası için bize heyecan verici değerli bilgiler sunmasını sağladık. Hassas tarımda 5G ve otomasyonun kombinasyonunun büyük bir potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz” dedi.

Otonom robotlar yabani otları otomatik olarak sıralar. Elektromanyetik spektrum boyunca belirli dalga boyu aralığında görüntü verilerini yakalamaya yarayan Multispektral Görüntüleme kameraları ve toprak probları gibi robota monte edilen güçlü sensörler, bulut hizmetlerinde analiz edilen ve robota geri gönderilen ve çiftçilere sunulan çok sayıda veriyi üretir. Robot ayrıca gerçek zamanlı veri beslemeleri ile uzaktan yönlendirilebilir. Düşük gecikme süresi ve yüksek bant genişliği gibi benzersiz özellikleriyle 5G bu ihtiyaçları karşılayabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama