amerika gazete haberleri haberler
Haberler

İsveç’ten Çin’in Huawei 5G Yasağına Tepkisine Destek

İsveç’in önde gelen BT ve telekom şirketleri, idari mahkemenin Huawei veya ZTE teknolojisinin ülkenin 5G ağında kullanımına ilişkin yasağı onaylama kararının ardından Çin’den güçlü bir olumsuz ekonomik tepki bekliyor. Çin, İsveç’i Huawei ve diğer Çinli tedarikçilerin 5G şebekesinde engellenmesi kararının Çin’de iş yapan İsveçli şirketlerin büyüme fırsatlarının azalmasına yol açabileceği konusunda uyardı.

Çin’in tehdidinin ilk sinyali, Ericsson’un Çin’deki 5G sözleşmelerindeki pazar payının azaldığını gördüğü temmuz ayında ortaya çıktı. Bu gelişme, idari mahkemenin 22 Haziran’da İsveç Posta ve Telekom Kurumu’nun (PTS) Huawei ekipmanlarını ulusal 5G ağında kullanma yasağını onaylayan kararının hemen ardından geldi.

Huawei’nin İskandinav bölgesindeki direktörüne göre Huawei, davayı İsveç temyiz mahkemesine götürerek idari mahkemenin kararını tersine çevirmeye çalışacak. Huawei tarafından temmuz ayında yapılan bu itirazın 2021 yılı bitmeden görüşülmesi bekleniyor. Huawei’nin temel argümanı, PTS tarafından getirilen yasağın İsveç ve Avrupa Birliği (AB) serbest rekabet ve ayrımcılık yasalarına aykırı olduğudur.

Huawei direktörü, “PTS, 5G ekipmanımızın İsveç için bir güvenlik tehdidi oluşturduğuna ilişkin görüşlerini destekleme konusunda Huawei’nin yanlış yaptığına dair somut bir kanıt sunamadı. Bütün argümanları, Avrupa Birliği ve İsveç yasalarıyla çelişen varsayımlara dayanmaktadır. Temyiz ve yasal süreç boyunca, dijital bir İsveç oluşturmak için müşterilerimiz ve ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama