amerika gazete haberleri haberler
İncelemeTeknoloji

Japonya’da Suçlarla Mücadelede Yapay Zeka Kullanımı

Japonya polisi yapay zeka teknolojileri ile giderek daha verimli hale gelen çoklu görev teknolojisini daha fazla kullanıyor. Ulusal Polis Teşkilatı (NPA), deneme çalışmaları yoluyla soruşturmalarda ve güvenlik operasyonlarında yapay zekanın potansiyelini ve sınırlarını araştırıyor. Bazı yapay zeka tabanlı teknikler, suç tespit testlerinde şimdiden önemli faydalar sağlıyor.

2019 yılında NPA, düzinelerce araç modelinin görüntülerini analiz eden bir yapay zeka sisteminin doğrulama testine başladı. Sistem, suç mahalline yakın güvenlik kameralarından alınan arabaların hareketsiz görüntülerinin analizine dayanarak olasılık sırasına göre en olası beş araba modelini tespit ediyor. Sistemin analiz edebildiği araba modeli sayısının bu yıl bin civarında olması bekleniyor. Test edilecek olan iyileştirilmiş sistemde, hedef araçların belirlenmesi için videolar taranarak aynı modelleri gösteren sahneler inceleniyor.

Kara para aklama soruşturmalarına yardımcı olmak için kullanılan bir yapay zeka sistemi, finansal kurumlardan ve diğer kuruluşlardan bildirilen potansiyel olarak yasa dışı işlemleri daha önceki suçlarla bağlantılı vakalarla karşılaştırıyor. Bir dizi faktörü inceleyen teknoloji, önce hangi örneklerin araştırılması gerektiğini belirlemek için riskin kapsamını ölçüyor.

Başka bir doğrulama testinde, şikâyette bulunan kişinin karşılaştığı risk düzeyini belirlemek için tacizciler ve eşlere yönelik şiddet hakkındaki şikâyetler taranıyor. Analiz, mağdurların iddialarını ve sanıklarla olan ilişkilerini detaylandıran bir kontrol listesine dayanılarak yapılıyor.

NPA ayrıca, 2021 yılında yasa dışı uyuşturucu kaçakçılığıyla bağlantılı kişileri yakalamak için sosyal medya gönderilerini gözden geçirmek için yapay zeka kullanmaya başlamayı planlıyor. Esrar ve diğer maddelerin alım satımına ilişkin bilgiler, internette kullanılan dile dikkat edilerek kurtarılacak ve analiz edilecek. Sistemin, polisin şüpheli gönderileri tespit etmesini ve silinmesini talep etmesini çok daha kolay hale getirmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama