amerika gazete haberleri haberler
Popüler Bilim

Kaldırımlarda Etkin Bir Şekilde Gezinebilen Yeni Robotlar Geliştiriliyor

Georgia Institute of Technology ve Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kaldırımlarda engellere veya insanlara çarpmaktan kaçınan, oluşturulan belirli rotaları takip edebilen dörtlü bir robot olan AlienGo’yu yakın zamanda geliştirdiler.

Çalışmayı yürüten araştırmacılardan Sehoon Ha, Techxplore’a verdiği demeçte “Çalışmamız mevcut çalışmanın iki alanından ilham alıyor: Otonom sürüş ve iç mekân robot navigasyonu. Fakat dış mekân kaldırım navigasyonu herhangi bir kılavuz şeridi olmayan çok çeşitli yaya ve engellerin bulunduğu yapılandırılmamış ortamlarda gerçekleştiğinden, bu özel zorlukları çözmek için bir dizi öğrenme tekniği ve algoritması da önerdik.” dedi.

Başlangıçta, ekip simülasyonlarda basit kaldırım ortamlarında gezinmek için yapay bir sinir ağı eğitti. “Uzman” olarak adlandırılan bu ilk algoritma, yüksek hızlı bir dünya simülatörü kullanılarak eğitildi. Daha sonra, bu uzman ağ, öğrendiği davranışı yüksek doğrulukta bir simülasyonda bir “öğrenci” algoritmasına aktardı. Sonuçta, bu “öğrenci” ağı, gerçek dünyadaki kaldırım görüntülerine benzeyen gerçekçi sensör gözlemleri üretti. Geliştirdikleri iki aşamalı öğrenme sistemini kullanarak Ha, Sorokin ve meslektaşları simülasyonda seçkin bilgileri kullanarak etkili bir politika elde edebildiler ve daha sonra sistemin edindiği davranışları gerçek bir dört ayaklı robota aktardılar. Ekip sistemi değerlendirdiğinde, kaldırım navigasyonu için diğer son teknoloji modellerden daha iyi performans gösterdiğini buldular. Daha sonra sistemlerini Atlanta’daki kaldırımlarda gezinirken AlienGo robota uygulayarak gerçek dünya ortamında da test ettiler. Sorokin “Eğitim sırasında robotun hiçbir zaman gerçek dünyadaki kaldırım görüntülerini görmediği ve gerçek dünyanın tüm karmaşıklıklarını göz önüne alındığında, herhangi bir uyarlama olmadan gösterdiği performans dikkat çekiciydi.” diye ekledi.

Gelecekte, bu araştırmacı ekibi tarafından geliştirilen dört ayaklı robot, koli teslim etmek veya kentsel ortamları izlemek gibi çeşitli görevleri tamamlamak için kullanılabilir. Ek olarak, geliştirdikleri sistem, kaldırımlarda gezinme yeteneklerini geliştirmek için mevcut veya gelişmekte olan diğer mobil robotlara da uygulanabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama