amerika gazete haberleri haberler
Kripto ParalarTeknoloji

Satoshi Nakamoto Kimdir? Bitcoin mucidi Satoshi biyografisi nedir? Hangi makaleyi yazdı?

Satoshi Nakamoto’nun gerçekte kim olduğunu kimse bilmiyor, ancak kripto para çağını başlatan Bitcoin’in mucidi olduğunu biliyoruz.

Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu bilmesek de onun (veya onun) ne yaptığını biliyoruz. Nakamoto, Kasım 2008’de Cryptography Mailing List aracılığıyla bir makale yayınlayan Bitcoin protokolünün mucidiydi.

Nakamoto daha sonra 2009’da Bitcoin yazılım istemcisinin ilk sürümünü yayınladı ve sonunda 2010’un sonuna doğru topluluktan kaybolmaya başlayana kadar, posta listeleri aracılığıyla projeye başkalarıyla birlikte katıldı.

Nakamoto, açık kaynak ekibindeki insanlarla çalıştı, ancak kendisi hakkında kişisel hiçbir şeyi açıklamamaya özen gösterdi ve ondan en son 2011 baharında, “başka şeylere geçtiğini” söylediği zaman duydu.

Satoshi Nakamoto Japon mu?

Bir kitabı kapağına göre yargılamamak en iyisi. Ya da aslında, belki de yapmalıyız.

“Satoshi”, “net düşünen, hızlı zekalı, bilge” anlamına gelir. “Naka”, “orta, iç veya ilişki” anlamına gelebilir. “Moto”, “köken” veya “temel” anlamına gelebilir.

Bunların hepsi, akıllı bir algoritma tasarlayarak bir hareket kuran kişi için geçerlidir. Sorun, elbette, her kelimenin birden fazla olası anlamı olmasıdır.

Nakamoto’nun Japon olup olmadığından emin olamayız. Aslında onun aslında bir “o” olduğunu varsaymak küstahça olur. “Satoshi Nakamoto”nun bir takma ad olabileceği gerçeğini hesaba katarsak, “o” bir “o”, hatta bir “onlar” olabilirdi.

Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu bilen var mı?

Hayır, ama insanların tahminde bulunurken kullandıkları dedektif teknikleri bazen cevaptan bile daha merak uyandırıcıdır. New Yorklu Joshua Davis , Satoshi Nakamoto’nun Dublin’deki Trinity Koleji’nde yüksek lisans kriptografi öğrencisi olan Michael Clear olduğuna inanıyordu .

Bu sonuca, Nakamoto’nun çevrimiçi yazılarından 80.000 kelimeyi analiz ederek ve dilsel ipuçları arayarak ulaştı. Ayrıca Finli ekonomik sosyolog ve eski oyun geliştiricisi Vili Lehdonvirta’dan şüpheleniyordu.

Her ikisi de bitcoin’in mucidi olduğunu reddetti. Michael Clear, 2013 Web Zirvesi’nde Satoshi olduğunu alenen reddetti.

Fast Company’den Adam Penenberg, Nakamoto’nun aslında üç kişi olabileceğini öne sürerek bu iddiaya itiraz etti : Neal King, Vladimir Oksman ve Charles Bry. Bunu, başka bir yerde kullanılıp kullanılmadığını görmek için Nakamoto’nun bitcoin makalesindeki benzersiz ifadeleri Google’a yazarak çözdü.

Bunlardan biri, “hesaplama açısından tersine çevrilmesi pratik olmayan”, bu üçü tarafından şifreleme anahtarlarını güncellemek ve dağıtmak için yapılan bir patent başvurusunda ortaya çıktı. Satoshi tarafından orijinal olarak makaleyi yayınlamak için kullanılan bitcoin.org alan adı, patent başvurusu yapıldıktan üç gün sonra tescil edilmişti.

Finlandiya’da tescil edilmişti ve patent yazarlarından biri, alan adı tescil edilmeden altı ay önce oraya seyahat etmişti. Hepsi inkar ediyor.

Her durumda, bitcoin.org 18 Ağustos 2008’de kaydedildiğinde, kaydeden aslında bir Japon anonim kayıt hizmeti kullandı ve bir Japon ISP kullanarak barındırdı. Sitenin kaydı yalnızca 18 Mayıs 2011’de Finlandiya’ya devredildi, bu da Finlandiya teorisini biraz zayıflattı.

Diğerleri, Nakamoto’nun Finlandiya’da yaşayan ve başından beri bitcoin ile ilgilenen ve kullanıcı arayüzünü geliştiren bir geliştirici olan Martii Malmi olduğunu düşünüyor .

Bir başka olasılık değişimi Bitcoin sorunlu oluşturulan Jed McCaleb, Japonya’nın Japon kültürü ve mukim bir aşık, bir Mt. Gox merkezi olmayan ödeme sistemleri ve ortaklaşa kurulan Dalgalanma ve sonraki Stellar .

Başka bir teoriye göre bilgisayar uzmanları Donal O’Mahony ve Michael Peirce onlar bir kağıda dayalı, Satoshi olduğunu göstermektedir yazmış bir dayalı Hitesh Tewari birlikte dijital ödemeler konusunda birlikte yayınladığı kitapta . O’Mahony ve Tewari, Michael Clear’ın öğrenci olduğu Trinity College’da da okudu.

İsrailli akademisyenler Dorit Ron ve Weizmann Enstitüsü’nden Adi Shamir, Ekim 2013’te FBI tarafından kapatılan karaborsa sitesi Satoshi ile Silk Road arasında bir bağlantı olduğunu öne süren bir makalede öne sürülen iddiaları geri çektiler . İddiaya göre Satoshi ve siteye ait. Adresin sahibi güvenlik araştırmacısı Dustin D. Trammell ve onun Satoshi olduğu iddialarına itiraz etti.

Mayıs 2013’te internet öncüsü Ted Nelson ringe bir şapka daha attı: Japon matematikçi Profesör Shinichi Mochizuki, kanıtların en iyi ihtimalle ikinci derece olduğunu kabul ediyor.

Şubat 2014’te Newsweek’ten Leah McGrath Goodman , gerçek Satoshi Nakamoto’nun izini sürdüğünü iddia etti . Dorian S. Nakamoto o zamandan beri bitcoin hakkında bir şey bildiğini reddetti ve sonunda bir avukat tuttu ve bu yönde resmi bir açıklama yaptı .

Hayır, Satoshi Nakamoto, muhtemelen Kaliforniya’da yaşayan 64 yaşında bir Japon olan Dorian S. Nakamoto değil.

Hal Finney , Michael Weber , Wei Dai ve diğer birkaç geliştirici, medya raporlarında ve çevrimiçi tartışmalarda periyodik olarak potansiyel Satoshi’ler olarak adlandırılanlar arasındaydı. Aston Üniversitesi’nden bir grup adli dilbilim uzmanı , Bitcoin White Paper’ın analizine dayanarak, bitcoin’in gerçek yaratıcısının Nick Szabo olduğuna inanıyor.

Bir komedyen ve yazar olan Dominic Frisby de BitGold’un yaratıcısı Szabo’nun “ Bitcoin: The Future of Money ” adlı kitabında Satoshi olmaya en olası aday olduğunu öne sürüyor. Detaylı analizi Satoshi’nin yazılarının dilbilimini içeriyordu, C++ ‘ daki teknik beceri seviyesini ve hatta Satoshi’nin muhtemel doğum gününü değerlendiriyordu.

Nathaniel Popper’ın Mayıs 2015’te yayınlanan ” Digitial Gold ” adlı kitabında Popper, bir etkinlikte ender rastlanan bir karşılaşmada Szabo’nun Satoshi olduğunu bir kez daha inkar ettiğini ortaya koyuyor .

Daha sonra Aralık 2015’in başlarında , Wired ve Gizmodo tarafından hazırlanan raporlar, Nakamoto’yu Avustralyalı girişimci Craig S Wright olarak tanımladığını geçici olarak iddia etti. WIRED , Wright’ın bitcoin yaratılmasındaki rolüne işaret eden bir e-posta, transkript ve diğer belgeler önbelleği sağlayan “Wright’a yakın isimsiz bir kaynak” gösterdi. Gizmodo Wright’ın iş e-posta hesabını hacklediğini iddia eden birinden alınan belgelerin önbelleğini ve kendisine yakın kişilerle görüşme çabalarını gösterdi. Nakamoto olduğu iddia edilen diğer birçok kişi Bitcoin’in mucidi olmadıkları konusunda ısrar ederken, Wright Nakamoto olduğunu iddia ederek istisnadır. Bununla birlikte, birçok kişi şimdiye kadar sunulan kanıtların bu iddiayı doğrulamak için yetersiz olduğuna inanıyor ve hatta bazıları ilk bağlantıyı kuran raporların Wright tarafından ayrıntılı bir aldatmacayla yanlış yönlendirildiğini düşünüyor .

Peki Satoshi Nakamoto hakkında ne biliyoruz?

Bitcoin’in geliştirilmesinin erken bir aşamasında onunla ilgilenen insanlarla yapılan görüşmelere dayanarak bildiğimiz bir şey , sistemi çok iyi düşündüğüdür.

Temel geliştirici Jeff Garzik’e göre, kodlaması geleneksel değildi, çünkü klasik bir yazılım mühendisinden bekleyeceğiniz aynı titiz testleri uygulamadı.

Satoshi Nakamoto ne kadar zengin?

Bitcoin ve kriptografi konusunda bir otorite olan Sergio Lerner tarafından yapılan bir analiz , Nakamoto’nun bitcoin ağındaki ilk blokların çoğunu çıkardığını ve yaklaşık 1 milyon harcanmamış bitcoinden oluşan bir servet oluşturduğunu gösteriyor. Bu istif 23 Kasım 2020 itibariyle 18,4 milyar ABD doları değerinde olacaktır.

Satoshi Nakamoto şu anda ne yapıyor?

Kimse Nakamoto’nun neyin peşinde olduğunu bilmiyor, ancak bir yazılım geliştiricisine gönderdiği 23 Nisan 2011 tarihli son e-postalardan biri, “Başka şeylere geçtim. Gavin ve herkes için emin ellerde. “

Satoshi Nakamoto hükümet için mi çalıştı?

Söylentiler var tabii. İnsanlar onun adını “merkezi zeka” olarak yorumladılar ama insanlar ne görmek istiyorlarsa onu görecekler. Komplo teorilerinin doğası böyledir.

Açık soru, üç harfli ajanslardan birinin neden daha sonra anonim bir ticaret mekanizması olarak kullanılacak ve senatörlerin ve FBI’ın potansiyel terörizm ve diğer suç girişimleri hakkında ellerini ovuşturmasına neden olacak bir kripto para birimi oluşturmakla ilgileneceği olacaktır. Şüphesiz komplo teorisyenlerinin de bu konuda görüşleri olacaktır.

Belki de önemli değil. Çekirdek geliştirici Jeff Garzik, kısa ve öz bir şekilde, “Satoshi, onun kim olduğunu bilmek zorunda kalmamanız, kim olduğuna güvenmeniz ya da bilgisine önem vermemeniz amacıyla açık kaynaklı bir sistem yayınladı” diye belirtiyor. Açık kaynak kodu, sırları gizlemeyi imkansız hale getirir. “Kaynak kodu kendisi için konuştu.”

Dahası, takma ad kullanmanın akıllıca olduğunu, çünkü insanları teknolojinin arkasındaki kişilikten ziyade teknolojinin kendisine odaklanmaya zorladığını savunuyor. Günün sonunda, bitcoin artık Satoshi Nakamoto’dan çok daha büyük.

Bunu söyledikten sonra, eğer gerçek Satoshi Nakamoto oradaysa – iletişime geçin !

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama