amerika gazete haberleri haberler
Yaşam

Kırılmaz Kompozit Cam Ekranlar Üretmek İçin Teknolojinin Kilidini Açmak

Queensland Üniversitesi’nde yürütülen çığır açan araştırmalar sayesinde, kırık telefon ekranları geçmişte kalabilir.

UQ’dan Dr. Jingwei Hou, Profesör Lianzhou Wang ve Profesör Vicki Chen tarafından yönetilen küresel araştırma ekibi, LED’leri ve akıllı telefon, televizyon ve bilgisayar ekranlarını aydınlatmak için yeni nesil kompozit cam üretme teknolojisinin kilidini açtı.

Bulgular, yalnızca kırılmaz değil, aynı zamanda kristal netliğinde görüntü kalitesi sunan cam ekranların üretilmesini sağlayacak.

Dr. Hou, keşfin daha önce olduğu gibi perovskite nanokristal teknolojisinde ileriye doğru atılmış büyük bir adım olduğunu söyledi, araştırmacılar bu teknolojiyi yalnızca bir laboratuvar ortamının kemik kuru atmosferinde üretebildiler.

“Yayıcı malzemeler, kurşun-halojenür perovskitler adı verilen nanokristallerden yapılmıştır” dedi. “Güneş ışığını toplayabilir ve yenilenebilir elektriğe dönüştürebilirler – düşük maliyetli ve yüksek verimli yeni nesil güneş pillerinde ve aydınlatma gibi birçok gelecek vaat eden uygulamada hayati bir rol oynarlar.

“Ne yazık ki, bu nanokristaller ışığa, ısıya, havaya ve suya son derece duyarlıdır – havamızdaki su buharı bile mevcut cihazları birkaç dakika içinde öldürür.

“Kimya mühendisleri ve malzeme bilimcilerinden oluşan ekibimiz, nanokristalleri gözenekli cama sarmak veya bağlamak için bir süreç geliştirdi.

“Bu süreç, malzemeleri stabilize etmek, verimliliğini artırmak ve toksik kurşun iyonlarının malzemelerden sızmasını engellemek için anahtardır.”

Dr. Hou, teknolojinin ölçeklenebilir olduğunu ve birçok uygulamanın kapısını araladığını söyledi.

“Şu anda QLED veya kuantum nokta ışık yayan diyot ekranlar, görüntü görüntüleme ve performans açısından en iyi performans gösterenler olarak kabul ediliyor” dedi.

“Bu araştırma, çarpıcı görüntü kalitesi ve gücü sunarak bu nanokristal teknolojisini geliştirmemizi sağlayacak.”

Profesör Vicky Chen, bunun heyecan verici bir gelişme olduğunu söyledi.

Profesör Chen, “Bu nanokristalleri daha sağlam hale getirmekle kalmayıp, fantastik ışık emisyon verimliliği ve son derece arzu edilen beyaz ışık LED’leri ile opto-elektronik özelliklerini ayarlayabiliriz” dedi.

“Bu keşif, enerji dönüşümü ve kataliz için yeni nesil nanokristal cam kompozitlerin önünü açıyor.”

Bulgular Journal Science’da yayınlandı .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama