amerika gazete haberleri haberler
HaberlerPopüler Bilim

Koronavirüs Risk Değerlendirmesinde Yeni Yapay Zekâ Uygulaması: CoVis

SARS-CoV-2 virüsüne karşı kendilerini en iyi şekilde korumak için kullanıcılara kendi bölgelerindeki mevcut Korona durumu hakkında günlük bilgi sağlayan CoVis uygulaması iOS ve Android için ABD ve Alman uygulama mağazalarında hizmete sunulmuştur.

Yeni uygulamanın amacı: bireylere, topluluklara, şirketlere, işletmelere veya okullara hastalıkla mücadeleye yardımcı olmaları ve SARS-CoV-2 virüsünün yayılmasını durdurmaları konusunda bilgi vermektir. CoVis aynı zamanda güvenilir verilerle salgın kuralları hazırlayarak sağlık kurumlarına ve kamu kurumlarına destek veriyor. Diğer Covid-19 ile ilgili uygulamaların aksine, CoVis kişi izlemeye dayanmıyor ve kullanıcılardan herhangi bir veri toplamıyor. Uygulamada gizlilik ve veri güvenliği garanti ediliyor.

CoVis, salgınları tahmin etmek ve kamuya açık verileri kullanarak hastalık yayılımındaki anormallikleri tespit etmek ve mevcut tıbbi bilgileri algoritmaya geri bildirim için yapay zekâ kullanıyor. Yaş, önceden var olan koşullar ve hareket alışkanlıkları hakkında kişiselleştirilmiş bilgilerle bir araya gelen uygulama, hangi alanlardan veya yerlerden kaçınılacağı ve ne zaman kaçınılacağı konusunda bilinçli seçimler yapılmasına yardımcı oluyor. Tüm kullanıcılar için ücretsiz olarak sunulan CoVis uygulaması ile ABD’deki ve Almanya’daki tüm ilçeler için 7 günlük Covid-19 tahmini, risk puanı geçmişinizi bilmek için tam puan zaman çizelgesi, tüm geçmiş veriler ve puan dökümleri sunulmakta, isteğe bağlı hesap ve veri yönetimi özellikleri sunulmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama