amerika gazete haberleri haberler
Yaşam

KPSS 2022 Cevapları! KPSS 2022 Soruları ve Cevap Anahtarı! KPSS 2022 Soru Kitapçığı!

31 Temmuz 2022 KPSS Çıkmış sorular ve yanıtları. KPSS sınavı ÖSYM soruları ve yanıtlara dair genel KPSS bilgileri.

KPSS Asistanı, KPSS Ortaöğretim, KPSS Lisans Soruları ÖSYM tarafından PDF formatında bu sayfada yer almaktadır.

KPSS Önlisans Soruları PDF formatında, KPSS Ortaöğretim Soruları PDF formatında, KPSS Lisans Soruları PDF formatında sizlere sunulmaktadır. Aşağıdan ilgilendiğiniz sınavı seçebilirsiniz. Yönlendirme sizi KPSS tarafından yayınlanmasını istediğiniz soru ve cevapları PDF olarak indirebileceğiniz bir alana götürecektir.

KPSS hakkında genel bilgiler

ÖSYM, 2002 yılından bu yana Kamu Hizmeti Seçme Sınavı’na (KPSS) başvuruyor. Daha önceki sürümler Kamu Hizmeti Sınavı (DMS) ve Kurumsal Merkezi Yeterlilik Sınavı (KMS) olarak değerlendirilebilir.

Adaylar mezun oldukları bölüm ve memur olarak atanmak istedikleri pozisyona göre girecekleri KPSS oturumunu belirlerler.

KPSS-A

Bu testin sonuçları A tipi pozisyonlar için esas alınır ve KPSS’de iş bulmak isteyenler başvurabilir.

Dışişleri Bakanlığı diplomatları tarafından yetiştirilen kariyer görevlileri, diğer bakanlıklardan uzman yardımcıları ve ilçe başkanları bu şekilde istihdam edilmektedir.

Başvurmayı düşündüğünüz kurum tarafından yapılan işe alım ilanında, başvurduğunuz bölümün hangi mezunu ve hangi puan türüne başvuracağınız belirtilecektir.

KPSS A her yıl düzenlenmektedir. Adaylar mezun oldukları bölüme göre genel kültür kapsamlı yetenek sınavını tamamladıktan sonra alan bilgisi sınavına girerler.

Öğretim görevleri de KPSS A kullanılarak gerçekleştirilir. KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT), genel bir kültürel ve genel yetkinlik testinin yanı sıra öğretmen çözümlü bir testtir.

Genel Kültür – Genel Yetenek Testi
KPSS A sınavına giren herkesin cevapladığı sınavdır.

KPSS Alan Bilgisi Sınavı
Genel olarak FEAS, Hukuk ve SBF mezunlarının A-level kadroya ön yeterlilik kazanmak ve Kurumsal Sınava hak kazanmak için girdikleri sınavlardır.

Alan bilgisi testleri için iki oturum yapılmıştır. Alan başına 40 soruluk bir test:

Hukuk, Ekonomi, İşletme, Finans, Muhasebe

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri, İstatistik, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler

KPSS Alan Bilgisi Eğitim Bilim Testi
Öğretmenlik alanından sınava girmek isteyenlerin girdiği sınavdır. 80 soru içerir. Bu testteki ağlar, tüm fakülte pozisyonları için puan hesaplamasına dahil edilir.

KPSS Alan Bilgisi Öğretimi (ÖABT)
KPSS öğretmeni olarak atanmak isteyenlerin kendi branşlarında cevaplayacağı sınavlardır. KPSS ÖABT aşağıdaki alanlarda faaliyet göstermektedir:

 • Biyoloji öğretimi
 • Coğrafya Öğretimi
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretim Testi
 • Fen/Fen Teknoloji Öğretim Testi
 • Fizik Öğretimi Testi
 • İlköğretim Matematik Öğretim Testi
 • Yabancı Dil (İngilizce) Öğretimi
 • kimya öğretimi
 • Matematik (Lise) Öğretim Testi
 • Okul Öncesi Öğretmenlik Testi
 • Danışman Testi
 • sınıf öğretmenliği testi
 • Sosyal Bilgiler Öğretim Testi
 • tarih öğretimi
 • Türkçe öğretmeni
 • Türk Dili ve Edebiyatı Öğretimi

KPSS-B

Düzenli memur alımı için KPSS B sınavı yapılmaktadır. 2 yılda bir yapılan sınava lisans mezunları, lise mezunları ve lise mezunları girebilmektedir. Bu testin sonuçlarına göre randevu almanın ana kriteri KPSS’den alınan puandır.

KPSS-B lisansı
KPSS-B lisansı için ayrı bir sınav yapılmamaktadır. P-3 puan türü, lisans mezunlarının girdiği kapsamlı kültürel-birleşik yetenek testinin sonuçlarına göre oluşturulmuştur ve lisans mezunlarının B pozisyonlarına atandığı puandır. Bu sayede mühendis, psikolog, sosyal hizmet uzmanı, avukat, veteriner, kimyager, biyolog, hemşire ve ebe gibi pozisyonlara atanabilmektedir. ÖSYM yerleştirme yapar.

KPSS-B Ön Lisans
Bu yükseköğretim mezunları için bir sınavdır ve genel kültür-genel yetkinlik alanındaki soruları da içerir. Önlisans Bölümü mezunları bu sınavı geçerler ve memuriyete yerleştirilirler.

Bu sınavla teknisyen, teknisyen, santral personeli, memur ve diğer kadroları işe alacağız. Yerleşimler ÖSYM tarafından üretilir.

KPSS-B Ortaöğretim
Lise mezunlarının memur olarak atanmak için girdiği ve kullandığı şey KPSS oturumudur. Tüm KPSS-B sınavları gibi iki yılda bir yapılır (yıllar çift sayı ile biter).

Kasiyer, daktilo, hizmetçi, hemşire, gassal vb. mesleklerde randevu alın. Özellikle teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, ana dallarının sınavlarına katılabilmekte ve dallarına göre memur atayabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama