amerika gazete haberleri haberler
Din

Kur’an’ın korunduğunu ve hiç değişmeden günümüze kadar ulaştığını nerden bilebilirim?

Kur’anı Kerim, Rabbimizin kıyamete kadar bütün insanlar için indirdiği son kitaptır. Peygamberimiz gelen her ayeti vahiy katiplerine yazdırmış, sahabiler bu ayetleri ezberlemiş ve namazlarda sürekli okumuşlardır. Ayrıca inen Kur’an ayetleri, Peygamberimizin rehberliğinde uygulanmış, Müslümanların inanç ve ibadet hayatını şekillendirmiştir.

Peygamberimiz hayattayken vahiy devam ettiği için Kur’anı Kerim’in bir kitap hâline getirilmesi mümkün olmamıştır. Ancak Peygamberimizin vefatından sonra, birinci halife Hz. Ebubekir döneminde dağınık hâldeki yazılı ayetler toplanarak bir kitap hâline getirilmiştir. İkinci halife Hz. Ömer zamanında İslam coğrafyasının genişlemesiyle daha fazla Kur’an nüshasına ihtiyaç duyulmuştur. Üçüncü halife Hz. Osman döneminde, Mushaf adı verilen ilk nüshadan, Kur’an’ı Kerim yazılarak çoğaltılmıştır. Çoğaltılan Kur’an nüshaları Mekke, Kûfe, Basra, Şam, Bahreyn ve Yemen’e gönderilmiştir. Müslümanlar bu nüshaları esas alarak pek çok Kur’an nüshası yazmış, her nesilde Kur’an’ı ezberleyecek hafızlar yetiştirmiş böylece ilahî kitabımız hiçbir değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmiştir. Bugün dünyanın neresine gidilirse gidilsin okunan, ezberlenen ya da matbu bütün Kur’an nüshalarının aynı olduğu görülür.

Bütün bunlarla beraber, Rabbimiz Kur’an’ın korunmasını bizzat üzerine aldığını şöyle bildirmiştir: “Kesin olarak bilesiniz ki bu kitabı kuşkusuz biz indirdik ve onu mutlaka koruyan da yine biziz.” Yüce Allah’ın bu ayeti, Müslümanlar için Kur’anı Kerim’in değişmeden bugüne kadar geldiğinin en büyük güvencesidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama