amerika gazete haberleri haberler
İncelemeYazılım

Linux nedir? Linux ne işe yarar? Linux işletim sistemi nedir? Linux kodu nedir?

Dünya çapında en yaygın kullanılan işletim sistemi olan açık kaynaklı bir işletim sistemi. Linux, x86, ARM ve IBM ana bilgisayarlarının yanı sıra küçük olanlar da dahil olmak üzere tüm büyük donanım platformlarında çalışır. Unix’teki tasarım ilkelerine dayalı olarak, Linux, İnternet üzerindeki sunucuların çoğunda ve bir mikroişlemci tarafından kontrol edilen hemen hemen her tüketici elektroniği ürününde çalışır. Linux, Unix benzeri mimarisi uygulamaları çekirdek işletim sisteminden izole ettiği için kararlılığıyla bilinir. Apple’ın yazılımı da Unix’e dayanmaktadır.

Linux her Android akıllı telefon ve tablette bulunur. Aynı zamanda, kişisel bilgisayarlarda küçük bir pazar payına sahiptir, Windows ve Mac’e kıyasla çok küçüktür, ancak Google’ın Linux dizüstü bilgisayarı sayesinde istikrarlı bir şekilde büyümektedir.

Yüzlerce Dağıtım

GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) altında Lisanslı olan Linux, açık kaynak topluluğunun amiral gemisi ürünüdür. Çok sayıda grup Linux’u çeşitli amaçlarla değiştirir ve dağıtım olarak bilinen yüzlerce sürüm vardır. Çoğu dağıtım ücretsizdir ve tümü Linux çekirdeğini kullanır. Red Hat ve Suse gibi ticari kuruluşlar, Linux’u teknik destekli bir ücret karşılığında satmaktadır. Linux IEEE uyumludur.

Masaüstü ve Sunucu

Linux’un birçok masaüstü dağıtımı, çeşitli ücretsiz ve çoğunlukla faydalı uygulamalarla birlikte gelir ve daha birçoğu indirilebilir. Kelime işleme, elektronik tablolar, boyama ve çizim uygulamaları, medya oynatıcılar ve video düzenleyicilerin Linux sürümleri, genellikle Windows ve Mac’teki benzerlerine rakip olan tam özellikli programlardır. Buna karşılık, Linux’un sunucu sürümleri tipik olarak başsız bir modda (fare yok, klavye yok) kullanılır ve kullanıcı odaklı uygulamalardan ziyade yönetim ve ağ araçları içerir.

Sadece Bir Kullanıcı Arayüzü Değil

Linux, temel pencereyi oluşturmak için X Pencere oluşturma sistemini kullanır, ancak Linux’un masaüstü sürümleri, kullanıcıların değiştirdiği kenarlıkları, düğmeleri, menüleri, simgeleri ve masaüstünü görüntülemek için üçüncü taraf kullanıcı arabirimlerine güvenir. KDE ve GNOME en popüler olanlardan ikisidir ve her ikisi de bir dağıtıma dahil edilebilir.

Unix’ten Minix’e ve Linux’a

1990’da Fin bilgisayar bilimi öğrencisi Linus Torvalds Linux’u yarattı. Unix’e benzer bir sınıf öğretim aracı olan Minix’ten ilham aldı. Çekirdeği Torvalds oluşturmuş olsa da, destekleyen kitaplıkların, yardımcı programların ve uygulamaların çoğu GNU Projesi’nden gelmiştir; bu nedenle Linux’un genellikle GNU/Linux olarak adlandırılmasının nedeni budur. Yıllar boyunca, çok sayıda programcı katkıda bulundu. Torvalds çekirdeği korur ve Linux onun tescilli ticari markasıdır.

Linux Gerçekten “Lee-Nooks”tur

En yaygın telaffuz “lynn -icks”tir. Ancak, Finus’ta Linus “lee -noose” olarak telaffuz edildiğinden, Torvalds ona “lee -nooks” adını verdi. “line -icks” olarak da adlandırılabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama