amerika gazete haberleri haberler
Haberler

Makine Öğrenimi OpenRAN 5G Spektral Verimliliğini Artırıyor

Avrupa danışmanlık şirketi Capgemini, 5G hücresel ağlarda spektral verimliliği artırmak için OpenRAN donanımıyla çalışan bir makine öğrenme sistemi geliştirdi. Marconi projesi, 5G Media erişim kontrolü (MAC) programında gerçek zamanlı tahmine dayalı analitik ile spektrum verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için açık radyo erişim ağı OpenRAN yönergelerini kullandı. Capgemini, gelişmiş yapay zekâ/makine öğrenmesi (AI/ML) tekniklerini tanıtmak için NetAnticipate 5G ve RATIO OpenRAN platformunu kullandı.

AI destekli tahmine dayalı analitik çözüm, kullanıcı sinyal kalitesini ve hareketlilik kalıplarını doğru bir şekilde tahmin ederek sinyal iletimi için uygun MCS (modülasyon ve kodlama şeması) değerlerini tahmin ediyor ve atama yapıyor. Proje, AI doğruluğunu %55’e çıkardı ve AI çıkarım süresini %41’lik bir iyileşme olan 0,64 milisaniyeye düşürdü.Intel Xeon’daki Capgemini ML yazılımı, her hücrenin işleyebileceği trafik miktarını artırıyor ve gelişmiş Mobil Genişbant (eMBB) ve ultra güvenilir düşük gecikmeli iletişim (URLLC) kullanım durumları gibi yeni endüstri 4.0 hizmetlerinin yanı sıra daha fazla aboneye izin veriyor.

Capgemini Araştırma ve İnovasyon Sorumlusu yaptığı açıklamada, “Bir terabayttan fazla veri topladık ve kullandık ve çeşitli operatör gereksinimlerini karşılamak için tahmine dayalı analitiği ince ayar yapmak amacıyla NetAnticipate5G ile sayısız test çalışması yaptık. Kısacası, makine öğrenimi, herhangi bir ek donanım gereksinimi olmadan RAN üzerinde akıllı karar verme için kullanılabilir. Bu, kısa vadede uygun maliyetli olmasını ve uzun vadede Bulut Yerel RAN uygulamalarına geçtiğimizde kanıtlanabilir olmasını sağlayacak.” ifadelerine yer vermiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama