amerika gazete haberleri haberler
Haberler

Meta, milyar sterlinlik toplu davayla karşı karşıya!

Ana şirket Meta’ya dava açmayı planlayan bir rekabet uzmanına göre, İngiltere’deki 44 milyona kadar Facebook kullanıcısı 2,3 milyar sterlinlik zararı paylaşabilir.

Dr Liza Lovdahl Gormsen, Meta’nın İngiltere kullanıcılarının kişisel verileri olan Facebook’un ücretsiz kullanımı için “haksız bir fiyat” belirlemek için “piyasa hakimiyetini kötüye kullandığını” iddia ediyor.

Davayı Rekabet Temyiz Mahkemesine götürmeyi planlıyor.

Bir Meta temsilcisi, kullanıcıların hangi bilgileri paylaştıklarını “anlamlı bir şekilde kontrol ettiklerini” söyledi.

‘Aşırı kazanç’

Dr Lovdahl Gormsen, Facebook’un “sıradan Britanyalılara adil olmayan hüküm ve koşullar dayatmak için pazar hakimiyetini kötüye kullandığını ve ona kişisel verilerini kullanma gücü verdiğini” söylüyor.

2015 ve 2019 yılları arasında toplanan bu veriler, internet kullanımlarının oldukça ayrıntılı bir resmini sunarak şirketin “aşırı kar” elde etmesine yardımcı oldu.

İngiltere’de yaşayan ve dönem boyunca en az bir kez Facebook kullanan herkes, vazgeçmeyi seçmedikçe iddianın bir parçası olacak, diyor.

Ancak Kasım ayında, Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi, milyonlarca iPhone’un yasadışı olarak izlendiği iddiasıyla Google’dan milyarlarca sterlinlik tazminat talep eden bir vazgeçme talebini reddetti – Google, sorunun on yıl önce ele alındığını söyledi.

Ücretsiz hizmetler

Bu davadaki yargıç, davacının veri toplamanın her bireye zarar verdiğini kanıtlayamadığını söyledi.

Ancak, zararların hesaplanabilmesi durumunda gelecekteki toplu eylem davalarının olasılığını dışlamadı.

Ve Dr Lovdahl Gormsen BBC News’e şunları söyledi: “Optout davalarına Rekabet Temyiz Mahkemesinde özellikle izin verilir.

“Sonuç olarak, davam etkilenen 44 milyon İngiliz Facebook kullanıcısı adına tazminat talep edebiliyor.”

Meta iddiaları reddetti.

İnsanlar ücretsiz hizmetlerini faydalı buldukları için kullanıyorlar ve verilerinin nasıl kullanıldığını kontrol edebiliyorlar, diyor.

‘Değer sunun’

Bir temsilci BBC News’e şunları söyledi: “İnsanlar hizmetimize ücretsiz olarak erişiyor.

“Hizmetlerimizi seçiyorlar çünkü biz onlara değer katıyoruz ve Meta’nın platformlarında hangi bilgileri kiminle paylaşacakları üzerinde anlamlı bir kontrole sahipler.

“Bunu yapmalarına izin veren araçlar oluşturmak için büyük yatırımlar yaptık.”

Ancak, bu son dava şirketin yasal savaşlarına katkıda bulunuyor.

ABD Federal Ticaret Komisyonu’na yakın zamanda Meta’yı anti-tröst kuralları nedeniyle mahkemeye vermesi için izin verildi.

Meta mahkemede galip geleceğinden emin olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama