amerika gazete haberleri haberler
BlockchainHaberler

Mevcut Blok Zinciri Uygulamaları

Blok zinciri teknolojisinin oldukça büyük bir potansiyeli vardır. Ancak, teknolojinin gelecekte nasıl bir yarar sağlayacağı konusunda birçok şüphe de oluşmaktadır. Bu nedenle, blok zinciri sayesinde olumlu bir dönüşüm geçiren çeşitli endüstriler hakkında bir izlenim edinmek önemlidir. Önemli ölçüde popüler hale gelen kurumsal blok zinciri platformlarının dikkate değer örneklerinden biri IBM blok zinciridir. Mevcut farklı uygulamalar, blok zincirinin gelecekteki beklentilerine ilişkin bir bakış açısı kazandırabilir. IBM blok zincirinin dikkate değer kullanım örneklerinden bazılarına aşağıda yer verilmektedir.

  • 1) INBLOCK, kripto para birimiyle ilgili teknik sorunları ele almak için IBM LinuxONE’ı kullanmaktadır, böylece sayısal varlık işlemlerinde daha iyi kazanç, güvenlik ve hız sağlayabilmektedir.
  • Plastic Bank, plastik toplama ve geri dönüştürmede yüksek güvenlikli, ölçeklenebilir bir ödül sistemi sunmak amacıyla IBM bulutu üzerinde çalışan bir blok zinciri bankacılık platformundan yararlanmaktadır.
  • ABD’nin önde gelen bakkaliye perakendecisi olan Kroger, gıdaların çiftlikten mağaza raflarına kadar izlenmesi konusunda tedarikçilerle çalışmak için IBM Food Trust’tan yararlanmaktadır.
  • Spotify, telif haklarını yönetmek için blok zincirini kullanmaktadır.
  • Eastman Kodak, varlık fotoğrafları için depolama oluşturmada blok zinciri tabanlı hizmetlere güvenmektedir.

Blok zinciri, finansal işlemleri algılama şeklimizi ve kamu ağları arasında bilgi alışverişinin güvenliğini değiştirmiştir. Ayrıca blok zinciri, daha iyi ölçeklenebilirlik kapsamına sahip işletmeler için maliyet avantajları ve değer sunmaktadır. Bununla birlikte, söz konusu teknoloji ile beklenilen gelecekteki eğilimlere odaklanmak da mantıklı bir hal almaktadır. Gelecekteki eğilimler, insanların ve işletmelerin blok zincirini nasıl algılayacaklarına dair net bir izlenim sağlayabilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama