amerika gazete haberleri haberler
Yaşam

Moleküler Ölçekte Elektrikli Makineler: Araştırmacılar Mini Transistörlere Yol Açabilecek Molekül Oluşturuyor

İsveç’teki Lund Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, tek bir molekülde, transistörlerdekine benzer bir mantık kapısı işlevine sahip basit bir hidrokarbon molekülü geliştirmeyi başardılar. Keşif, gelecekte moleküler ölçekte elektrikli bileşenleri mümkün kılabilir. Sonuçlar Nature Communications’da yayınlandı .

Çok küçük bileşenlerin üretilmesi hem araştırma hem de geliştirmede önemli bir zorluktur. Bir örnek transistörlerdir – ne kadar küçüklerse, bilgisayarlarımız o kadar hızlı ve enerji açısından daha verimli hale gelir. Ancak mantık kapılarının ne kadar küçük olabileceğinin bir sınırı var mı? Ve moleküler ölçekte elektrikli makineler yaratmak mümkün mü? Evet, belki de Lund Üniversitesi’ndeki bir kimya araştırma ekibinin cevabı.

“Formunu değiştiren ve aynı zamanda elektrik potansiyeline maruz kaldığında yalıtkandan iletkene giden basit bir hidrokarbon molekülü geliştirdik. Başarılı formül, bir molekülde anti-aromatik denilen bir halka tasarlamaktı, böylece daha sağlam hale geldi ve elektronları hem alıp hem de iletebildi” diyor Lund Üniversitesi’nde kimya araştırmacısı Daniel Strand.

Birçok organik molekül, aromatik benzen halkalarından, yani altı karbon atomundan oluşan düz halkalardan oluşur. Basit bir örnek grafendir . Bununla birlikte, bu tür moleküller, elektrik potansiyeline maruz kaldıklarında özelliklerini veya şekillerini değiştirmezler. Bu nedenle araştırma grubu, sekiz karbon atomlu halkalardan oluşan hidrokarbonlara bakmayı seçti. Bunlar anti-aromatiktir ve küvet şeklinde bükülür. Böyle bir moleküle iki elektron enjekte edilirse, düzleşir ve yalıtkanlıktan iletkene geçer – 0’dan 1’e geçiş yapan bir transistörünkine benzer bir işlev.

“Moleküllerin benzersiz bir yönü, çok basit olmalarıdır. Yalnızca karbon ve hidrojen atomlarından oluşurlar, bu da sentetik olarak üretilmelerini kolaylaştırır” diyor Daniel Strand.

Bu keşif, araştırmacıların artık anti-aromatik hidrokarbonları kullanarak tek molekül seviyesinde hem elektrik anahtarlarını hem de yeni mekanik sistemleri nasıl geliştireceklerini düşünebilecekleri anlamına geliyor.

“Elektrik potansiyeline tepki olarak form değiştiren moleküller, heyecan verici olasılıklara yol açar. Enerji tasarruflu bilgisayar mimarileri ve gelecekte belki de moleküler ölçekte elektrikli makineler hayal edilebilir” diye sözlerini bitiriyor Daniel Strand.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama