amerika gazete haberleri haberler
Yazılım

MVC – Partial View Olayı

Önceki makalemizde RenderPage konusunu işlemiş ve parçalı tasarım yapma konusunda bize ciddi manada faydası olacağını söylemiştik.

Şimdi ise, Partial View olayını inceleyeceğiz. Burada ise dikkat etmemiz konulardan en önemlisi şu ki, RenderPage sayfası tek parça olarak kullanılıyor. Aynı bir sayfa olarak açtığınızda, ayrı bir sayfa olarak ta görüntüleyebiliyorsunuz.

Fakat, Partial View konusuna geldiğimizde burada durum farklı. Tek parça olarak çalışmayan bu sayfalar, bir sayfaya önceki dillerdeki gibi include edildiklerinde çağırılırlar, yani oraya gömülürler.

Partial View dosyalarını yine daha önceki yaptığımız gibi ekliyoruz. Home dosyamıza sağ tıklayalım, Add > View ekle diyerek ekliyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken husus ise, “Create as a partial view” seçeneği seçili olmalı. Daha sonra eklediğimiz Partial View dosyasının içerisine;

<ul><li>A Kategorisi</li><li>B Kategorisi</li><li>C Kategorisi</li><li>D Kategorisi</li><li>E Kategorisi</li></ul>

olarak ekleme işlemlerimizi tamamlayalım. Sonrasında ise, bu dosyayı diğer taraftan çağırmamız gerekiyor. Partial View dosyasını da şu şekilde çağırıyoruz;

<code>@Html.Partial("Partial-ismi")</code>

Bunu da çağırdıktan sonra oluşturulan menünün, eklediğiniz yerde çıktığını göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama