amerika gazete haberleri haberler
Yazılım

MVC – Razor View Engine – Bölüm 3

Razor View Engine konusunda son makalemize geldik. Burada For, While döngü yapıları ve bazı operatörlerin kullanımları hakkında bilgi vermeyi planlıyorum. Öncelikli olarak bir döngü mekanizmasından bahsedelim.

Döngü mekanizması, içerisindeki veriler veya kendisine verilen sayı bitene kadar aynı işlemi gerçekleştiren yapılardır. Örneğin, 1’den başka, 35’e kadar ekrana “Yazılım Bakanlığı” yaz dediğinizde, karşınıza 35 tane “Yazılım Bakanlığı” kelimesi geliyor olacak. Veya elinizde bir liste var, marketten alacağınız şeylerin listesi. Bunları ekrana yazdırmak istiyorsunuz. 1’den başka ve listedeki madde sayısı 12 ise 12’ye kadar dön ve her geldiğinde yeni veri yazdır dediğinde ekrana “Tuz, yağ, makarnavs…” gibi bir liste çıkacak. Veya web sitenizde 74 tane makaleniz var ve anasayfada tüm makaleleri göstermek istiyorsunuz. Burada yapacağınız işlem döngü kullanmak olacaktır. Anasayfadan veritabanına bağlanıp (ilerde bu konu hakkında örnek yapılacak, şu an sadece mantığı anlamanız için yazıyorum) yazıları al ve 74 yazıyı da aynı formatta yazdır ekrana diyor olacağız. Bunun için döngü yapılarını nasıl kullanacağımıza bir bakalım.

For Döngüsü

For döngüsü, belirli sayılar arasında döngü yapmayı sağlayan döngü biçimidir. Bu döngü sistemini kullanabilmek için başlangıç ve bitiş sayılarını belirlememiz gerekmektedir.

Yukarda 2 farklı kod bloğu görüyorsunuz. “marketlistem” adında oluşturulan ve 6 veri barındıracak olan dizimizi atıyoruz. Verilerimizi dizinin içine gömüyoruz. Sonrasında ise, aşağıda for kullanmaya başlıyoruz. For kullanırken içerisinde 3 farklı işlem bulunmakta. ( başlangıç sayısı, bitiş sayısı, artır veya azalt ) olarak kullanılmakta. Örneğin burada i değerine sıfır atıyor. “marketlistem.Lenght” diyerek yukardaki dizinin kaç adet elemanı olacağını alıyor. “i++” diyerek her döngüde i değerini bir artıracağını söylüyor. Yani çıktı olarak (0,6,bir artır) diye yorumluyor. Peki ya çıktı?

Ekranımıza gelen görüntü ise bu. Tam da istediğimiz gibi değil mi!

Foreach Döngüsü

Yine yukardaki örneği kullanalım, sadece ekrana yazdırma şeklini değiştirelim.

Yukarıdaki diziye hiç bulaşmadık. Sadece aşağıdaki for döngüsünü foreach ile değiştirdik. Peki ya çıktıda bir değişme olacak mı?

Tabiki hayır. Çıktı yine aynı çıktı olarak gelecek karşımıza. Peki burada değişen ne? Foreach diyor ki, marketlistem’i al, içini tek tek “item” değişkenine ata ve tek tek onu yazdır diyor. Kod ilk başladığında foreach marketlistem’e gidiyor, ilk değişkeni alıyor, “item=tuz” ataması yapıyor. Tuz yazdırıyor. Sonra ikinci adıma geçiyor, Şeker’i alıyor, “item=Şeker” yapıyor, onu yazdırıyor. Dizinin içinde binlerce terim olsa da tek tek bitirene kadar yazdırıyor.

While Döngüsü

While döngüsünün kullanım şekli de şu şekildedir;

i marketlistem’deki sayıdan küçük olduğu sürece devam et diyoruz ve aşağıda da i++ diyerek her seferinde i’yi bir artırıyoruz. Aslında for’da yaptığımız işlemi burada 3′ bölmüş olduk. Çıktı ise aynı.

Döngülerin hepsi bir biri ile aynıymış diye düşünebilirsiniz. Farklı konularda, farklı kullanımları olduğunu ilerde uygulama yaparken göreceğiz. Döngülerle işimiz olduğunda hangi döngüyü kullanmamızın bizim için daha doğru olduğuna karar verecek ve ona göre bir döngü sistemi kullanacağız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama