amerika gazete haberleri haberler
Yazılım

MVC’ye İlk Adım! MVC nasıl kurulur ve nedir?

MVC konusunda çok fazla teori yazısı yazdık sanırım. Fakat MVC nedir, niye çıkmıştır, niye ihtiyaç vardı gibi soruların tamamını da cevaplandırmış olduk. Sıra MVC projesinin nasıl oluşturulacağına geldi. Microsoft Visual Studio 2013 sürümünü kullanıyor olacağım anlatımda. İşletim sistemim ise Windows 8.

MVC 4 projesi kullanmak istiyorsanız veya MVC 4 ile uygulama geliştirmek istiyorsanız, Visual Studio 2010 sürümü sizin için yeterli olabilir. Fakat bu yazıyı yazarkenki son sürüm olan MVC 5 için mecburi olarak Visual Studio 2013 kullanıyor olmanız gerekiyor.

Visual Studio uygulamamızı açıyoruz ve sol üst köşeden File > New > Project adımlarını izliyoruz.

Yukardaki ekranda görüldüğü gibi, adımları takip ettiğimizde, karşımızda aşağıdaki ekran gelecek.

Normalde siz Visual Studio 2013’ü kurduğumuzda yukarda .NET Framework 4.5.1 olarak gelecek. Fakat burada ince bir detayı göstermek için yukardan .NET Framework 4’ü seçtim. Yukardaki seçimi yaptığınızda karşınıza 2 farklı seçenek çıkıyor. Bunlardan bir tanesi “ASP.NET Web Forms Application” diğeri ise “ASP.NET MVC 4 Web Application” burada farklı seçenekler olarak sunuluyor. Fakat 4.5.1 sürümü seçildiğinde, sadece “ASP.NET Web Application” seçeneği geliyor. Bu sizi yanıltmasın. Daha sonraki ekranlarda Web Forms mu yoksa MVC uygulaması mı yapacağınıza dair seçenekler geliyor.

Daha sonra karşımıza bu ekran geliyor. Burada Empty seçildiğinde, boş bir proje geleceği için size soruyor. Web Forms mu kullanacaksın, MVC mi diye? Fakat Yukardan Web Forms veya MVC seçildiğinde kendisi otomatik olarak aşağıdaki kutucuğu da işaretleyip size hazır bir proje sunuyor. MVC seçeneğini işaretleyerek devam ediyoruz.

Hiç bir şey yapmadan projeyi çalıştırdığımda ise karşımıza şöyle bir durum çıkıyor. MVC sizin için 3 sayfalık (Anasayfa, Hakkımızda ve İletişim) bir web sayfası oluşturuyor. Hatta bu web sayfasında Üye olma ve giriş yapma kontrolleri olan bir üyelik sistemi de mevcut! Siz isterseniz bu projeyi geliştirerek bu taban üzerinden gideceksiniz ya da sıfırdan bir web sayfası oluşturacaksınız. Gelelim şimdi işin asıl kod yapısına;

Projemiz otomatik olarak oluştuğu için 3 farklı katmanı ile, Controllers, Models, Views klasörleri sistemimize otomatik olarak tanımlanmış oluyor. Şimdi gelelim bu klasörlerin ne işe yaradığına;

 • App_Data: Uygulama içerisindeki tüm veri kaynaklarını barındırır.
 • App_Start: Uygulama ilk başlatıldığında uygulamanın yapması gereken görevlerin tanımlı olduğu dosyaları barındırır.
 • Content: Bu klasör proje için gerekli olmamakla birlikte proje dışında kullandığınız dosyaları veya css dosyalarınızı barındırır.
 • Controllers: Control dosyalarını barındırır.
 • fonts: Bu klasör de gerekli olmamakla birlikte fontlarınızı ayırmanızı sağlayacak dosyaları barındırır.
 • Models: Model dosyalarını barındırır.
 • Scripts: jQuery gibi dosyalarınızı barındırır.
 • Views: View dosyalarınızı barındırır.
 • favicon.ico: Tarayıcının köşesinde web sitenizi simgeleyecek olan simge dosyasıdır.
 • Global.asax: Uygulamanın genelinde barındırılan session gibi değerleri tutmak için oluşturulan dosyadır.
 • packages.config: Proje de kurulu olan frameworklerin kayıtlı olduğu dosyadır.
 • Project_Readme.html: Microsoft’un oluşturduğu gerekliz belge.
 • Startup.cs: Başlangıç kodlarını barındırır.
 • Web.config: Web sitesinin, veritabanı, sunucu bilgileri, oturum bilgileri gibi tüm ayarlarının tutulduğu dosyadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama