amerika gazete haberleri haberler
Yaşam

NASA, James Webb Uzay Teleskobu Ayna Hizalama Sürecinde Dönüm Noktasına Ulaştı, İlk Birleşik Yıldız Görüntüsünü Paylaştı

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, tek bir yıldızın ilk birleşik görüntüsünü üretecek şekilde ayarlandı ve ulaşabileceğimizin çok ötesindeki dünyanın gizemlerini çözme yolculuğunda kritik bir dönüm noktasına ulaştı. Çoğu geleneksel teleskop, uzak yıldızlardan gelen ışığı toplayan tek bir birincil aynaya sahiptir. Ancak Webb, astronomların evreni incelemesine yardımcı olabilecek görüntüler üretmek için tek bir büyük aynaya hizalanması gereken 18 altıgen ayna parçasına sahiptir. Süreç uzun ve sıkıcıydı ve büyük bir hassasiyet gerektiriyordu. NASA, JWST ekibinin aynaları “ince aşamalandırma” olarak bilinen bir süreçte başarıyla hizaladığını söyledi.

NASA , 11 Mart’ta işlemin tamamlanmasının ardından teleskobun çektiği görüntüyü yayınladı. Görüntü, merkezde parlak bir şekilde parıldayan tek bir nokta gösterdi. Ajans, “Gözlemevi, uzaktaki nesnelerden başarılı bir şekilde ışık toplayabilir ve onu cihazlarına sorunsuz bir şekilde iletebilir” dedi.

NASA yaptığı açıklamada , Webb’in tüm optik parametrelerinin normal şekilde performans gösterdiğini ve kritik bir sorun bulunmadığını söyledi . Bununla birlikte, süreç henüz tamamlanmadı ve mühendisler, bu yıl yazın bilim için 10 milyar dolarlık (kabaca 75.890 rupi) gözlemevini hazırlamak için önümüzdeki altı hafta boyunca kalan adımları atacaklar.

“Teleskopu bir yıldıza tamamen hizaladık ve odakladık ve performans, spesifikasyonları geride bırakıyor. NASA Goddard’daki James Webb Uzay Teleskobu’nun optik teleskop eleman müdür yardımcısı Ritva Keski-Kuha, bunun bilim için ne anlama geldiği konusunda heyecanlıyız .

21 fit, 4 inç birincil ayna – bir roketin içine sığmayacak kadar büyük – roketin içine yerleştirilmiş 18 altıgen parçaya sahiptir. Sistem yörüngesine ulaştığında, bu ayna parçaları ve diğer aletler açıldı ve ardından hizalama süreci başladı. Tüm ayna parçaları yerlerine yerleştirildiğinde, şimdi yıldızlardan gelen ışığı yakalamak için kullanılan tek bir ayna yüzeyi oluşturdular.

İnsanların şimdiye kadar uzaya gönderdiği en büyük teleskop , geçen yıl Noel’de fırlatılmıştı. Şubat ayında ayna hizalama süreci başladı. Başlangıçta, Webb tarafından yakalanan görüntüler bulanık kaldı, ancak hizalama aşaması ilerledikçe daha net hale geldiler. Aslında, Şubat ayı sonlarında Webb’in 18 ayna parçasının tamamı aynı yıldızı yakalamaya başlamıştı . O zaman zorluk, aynaları tek bir yıldızı gösterecek şekilde ışığı yakalayacak şekilde hizalamaktı. Bu şimdi yapıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama