amerika gazete haberleri haberler
Haberler

OHIO’DA NÜKLEER ENERJİ KULLANIMI

Haberde ABD’nin Ohio eyaletinde, enerji üretiminde nükleer enerjinin kullanılmasının sağladığı faydalar belirtilmektedir. Ohio’da, elektrik enerjisinin %60’ı kömür yakıtlı termik santrallerden elde edilmektedir. Nükleer santral ise elektrik üretiminin %14’ünü karşılamaktadır.

Ohio’da sırasıyla 1978 ve 1987 yıllarında inşa edilen nükleer santrallerin devreye girmesiyle her yıl 15-17 TWh (Terawatt saat) temiz enerji üretilmektedir. Haberde, nükleer santralin olmaması durumunda elektrik üretiminin yaklaşık %75’inin kömürden karşılanacağı vurgulanmaktadır. Bunun da hava kirliliğinden kaynaklanan maliyeti yükselteceği belirtilmiştir. Nükleer santral olmaması halinde, Ohio’da hava %25 daha kirli olacaktı. Nükleer santrallerin varlığıyla, Ohio her sene hava kirliliği ile mücadelede harcanması öngörülen 2 milyar $’ı tasarruf etmiş olmaktadır.

Nükleer enerji, sağlıklı yaşam ve canlılığın korunması için ciddi katkılar sunmuştur. Bu sayede; toplamda 12 bin canlı, hava kirliliğine maruz kalmamıştır ve doğal yaşamı koruma adına milyarlarca $’a mal olacak hava kirliliği harcamalarına gerek kalmamıştır. Nükleer enerjinin, kömür veya kömür-doğalgaz karışımı yakıt kaynaklı enerji santrallerinin yerine kullanılmasının, dünya genelinde milyonlarca insanı hava kirliliğine maruz kalmaktan koruduğu belirtilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama