amerika gazete haberleri haberler
Din

Oruçlu iken hanımı ile cima eden bir adamın keffareti için altmış fakiri doyurması caiz olur mu?

Ramazan günü oruç tutmak kendisine vacip olduğu halde hanımı ile cima eden kimseye keffaret gerekir. Bunun keffareti bir köleyi özgürlüğüne kavuşturmaktır. Buna imkan bulamazsa peşipeşine iki ay oruç tutmaktır.

Fakat bu kişinin altmış fakiri doyurması caiz olur mu diye sorulmaktadır. Biz deriz ki: Oruç tutmaya gücü yettiği zaman peşipeşine iki ay oruç tutması gerekir.

Bir kimse bir şeye azmettiği zaman onu kolayca yapar. Tembellik yapar ve bir şeyi gözünde büyütürse onu yapmak kendisine zor gelir. Ahiret azabından bizi kurtaracak amelleri yapabileceğimiz hasletleri bize bu dünyada veren Allah’a hamdolsun.

O kardeşe deriz ki: Azat edecek bir köle bulamadığın zaman iki ay arka arkaya oruç tut ve Allah’tan yardım iste. Şimdi vakit sıcak ve gündüzler uzun ise kış günlerine, kısa ve serin günlere bunu erteleme imkanın vardır.

Hanım bu konuda kocasına itaat ettiği zaman erkek gibidir. Zorla bu işi yaptığı ve kocasının elinden kurtulamadığı zaman ise onun orucu tamdır, onun keffaret ödemesi gerekmez. Zorla cima ettiği o günü kaza da etmez.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama