amerika gazete haberleri haberler
Din

Orucu bozan kan hangi kandır?

Az miktarda bile olsa hayız ve loğusalık kanının orucu bozduğunda ihtilaf yoktur. Adetli ve loğusa kadınların kan tamamen kesilip temizleninceye kadar oruçları sahih olmaz.

Peygamberin Sallallahu aleyhi vesellem: “Hacamat yaptıranın ve yapanın orucu bozulur” dediği kesindir. İmam Ahmed bu görüştedir. Çünkü hacamatı yapan kişi bu esnada kanı emmekten genellikle kendini koruyamaz. Kan tükrüğüne karışır ve yutar veya oruca aykırı bir fiilde hacamatı yaptırana yardım ettiği için orucu bozulur. Bu sebeple o günü kaza etmesi emredilmiştir.

Hacamat yaptırana gelince bu kan çok miktarda çıkar. Bu yönüyle hayız kanına benzer, hatta ondan bile çoktur. Bu sebeple orucu bozulur.

Kasten damardan kan çıkartan ve bir hastayı kurtarmak için çok miktarda kan veren kimse de bu hükme dahildir. Tahlil ve test amacıyla az miktarda alınan veya yaralanma, burun kanaması ya da başın yarılması gibi isanın elinde olmayan sebeplerle çıkan kan, sahih olan görüşe göre orucu bozmaz. Çünkü bunlar kişinin iradesi dışında olan kanamalardır. Allah en iyi bilendir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama