amerika gazete haberleri haberler
İnceleme

Otonom Robot Şefi

Ne isterseniz pişirmeye hazır; şekli, dokuyu ve lezzeti sadece sizin için bir düğmeye basarak ayarlayabilen bir dijital kişisel şefinize sahip olduğunuzu hayal edin. Columbia mühendisleri, lazerleri ve yiyecekleri birleştirmek için 3D baskı teknolojisini kullanarak bu hayal gerçekleştirmek için çalışıyorlar. Makine Mühendisliği Profesörü Hod Lipson’un rehberliğinde, Yaratıcı

Makineler Laboratuvarı’nın “Dijital Gıda” ekibi, tamamen özerk bir dijital kişisel şef inşa ediyor. Lipson’un grubu 2007’den beri 3D baskılı gıdalar geliştiriyor. O zamandan beri gıda baskısı çok bileşenli baskılara doğru ilerledi ve araştırmacılar ve birkaç ticari şirket tarafından keşfedildi.

Lipson’ın laboratuvarında projeyi yöneten Jonathan Blutinger, “Yazıcılar bir milimetre hassasiyetinde içerik üretebilse de, aynı çözünürlük derecesine sahip bir ısıtma yöntemi olmadığını kaydettik. Yemek yapmak birçok gıdada beslenme, lezzet ve doku gelişimi için gereklidir ve bu özellikleri tam olarak kontrol etmek için lazerlerle bir yöntem geliştirip geliştiremeyeceğimizi merak ettik” dedi.

NPJ Science of Food tarafından 1 Eylül 2021’de yayınlanan yeni bir çalışmada ekip, tavuklara mavi ışık (445 nm) ve kızılötesi ışık (980 nm ve 10.6 μm) vererek çeşitli pişirme yöntemlerini keşfetti. Test için tavuk numunelerini ( 3mm kalınlıkta) yazdırdılar. Lazerle pişirilmiş ve ocakta pişirilmiş et arasındaki pişirme derinliği, renk gelişimi, nem tutma ve lezzet farklılıkları dahil olmak üzere bir dizi parametreyi değerlendirdiler. Lazerle pişirilmiş etin %50 daha az küçüldüğünü, nem içeriğini iki katına çıkardığını ve geleneksel olarak pişirilen ete benzer lezzet gösterdiğini keşfettiler. Blutinger, iki kör tat testçimiz lazerle pişirilmiş eti geleneksel olarak pişirilen örneklere tercih etti, bu da bu gelişen teknoloji için umut vaat ediyor dedi.

Lipson ve Blutinger, donanım ve yazılım bileşenleri oldukça düşük teknolojili olan bu yeni teknolojinin olanakları konusunda heyecan duyarken, bunu destekleyecek sürdürülebilir bir ekosistemin henüz bulunmadığını belirtiyorlar. Lipson, Bir çeşit gıda fotoşop’u olan ve “Gıda CAD” dediğimiz şeye hala sahip değiliz. Programcı veya yazılım geliştiricisi olmayan kişilerin istedikleri yiyecekleri tasarlamalarını sağlayan üst düzey bir yazılıma ihtiyacımız var. Ayrıca tıpkı bizim müzik paylaştığımız gibi, insanların dijital tarifleri paylaşabileceği bir platforma ihtiyacımız var dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama