amerika gazete haberleri haberler
Popüler Bilim

PROGRAMLANABİLİR HİBRİT DNA – PROTEİN YAPISI VE NANOTEKNOLOJİ

protein-DNA birleşimiyle oluşturulan ve farklı uygulamalarda kullanılabileceği düşünülen bir yapıya değinilmektedir. DNA’lardan, nanoteknolojiyle lego gibi, kafes yapısı oluşturulacaktır. DNA basit yapılıdır ve DNA’lardan oluşan bir yapı için gerekli protein çeşitliliğinden yoksundur. DNA varlığında, proteinlerin birleşiminin kontrolü çok zordur. Arizona Üniversitesi araştırmacıları, protein ve DNA yapı bloklarından Protein-DNA yapılarının kullanımıyla lego gibi birbiri üzerine inşa edilebilen bir örgü (kafes yapı) inşa etmişlerdir. Bu örgünün boyutları her DNA uzantısına düşen dönme sayılarıyla orantılıdır.

Üç boyutlu yapısının desteklenmesi adına, hibrit yapılar arındırılır ve karakterize edilir. Örgü yapısı, DNA ile kimyasal yöntemler uygulanarak değişebilir. Bu şekilde elde edilen nanomalzeme hem DNA hem de protein nanoteknolojisinin avantajına sahiptir. Elde edilen malzeme, belli alanlarda uygulanabilir: örneğin; ilacın hedeflenen taşıyıcı sisteme aktarılmasında, yapısal biyolojide, biyotıpta ve katalizör malzemelerde uygulama alanı elde edilebilir. Sentetik DNA iskelesiyle protein yapı bloklarının kendiliğinden birleşmesiyle ortaya çıkan hibrit örgüler, biyoaktivite ve kimyasal yollarla çeşitlenebilir. Sentetik bir DNA zinciri olan Oligonükleotit’in, Protein Yapı Bloğuyla kimyasal birleşmesi sonucu hibrit yapı elde edilmiştir. Yapıda yer alan üçgen şekilli temeli, tamamlayıcı 3 DNA zinciri ısıyla özelliklerini değiştirebilmek için ayrışabilir.

Hibrit yapılarda DNA kolları birbirini tanıyabilmektedir. Aldolaz gibi yüksek sıcaklıkta kararlı olan protein kullanmak önemlidir. DNA’nın bir başka avantajı, bileşenlerin yeniden değişimini gerektirmeden örgü boyutuyla uyum göstermesidir. Protein yapı bloğu üzerine kimyasal yöntemle oligonükleotitlerin yerleştirilmesiyle oluşan hibrit yapıya ek olarak başka hibrit yapılarda bulunmaktadır. Haberde, hibrit yapılarda DNA’ların olabildiğince protein yüzeyine yerleştirilmesinin önemli olduğuna değinilmekte ve protein-DNA hibrit nanoteknolojisi kapsamında çalışmaların devam ettiği belirtilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama