amerika gazete haberleri haberler
Yaşam

Robotlarla İyi Çalışır mı? Robotların/Yapay Zeka ve İnsanların Etkileşim Yolu

HAL 9000, Clippy’nin sürekli neşeli kesintileri veya teslimat sürücülerini çıkmaz noktalara götüren herhangi bir navigasyon sistemi suçlayın. Çalışma alanında insanlar ve robotlar her zaman anlaşamazlar.

Ancak daha fazla yapay zeka sistemi ve robot insan işçilere yardım ettikçe, aralarında güven oluşturmak işi bitirmenin anahtarıdır. Georgia Üniversitesi’nden bir profesör, ABD ordusunun yardımıyla bu açığı kapatmaya çalışıyor.

Terry College’ın yönetim bilgi sistemleri bölümünde yardımcı doçent olan Aaron Schecter, insan ve robot ekipleri arasındaki etkileşimi incelemek için ABD Ordusu’ndan yaklaşık 2 milyon dolar değerinde iki hibe aldı. Evdeki yapay zeka yiyecek sipariş etmeye yardımcı olabilirken, savaş alanındaki yapay zeka çok daha riskli bir dizi koşul sunar – ekip uyumu ve güveni bir ölüm kalım meselesi olabilir.

“Araştırmam, robotun nasıl çalıştığına dair tasarım ve unsurlarla daha az ilgili; bu daha çok psikolojik tarafı. Bir şeye ne zaman güvenebiliriz? Güveni sağlayan mekanizmalar nelerdir? Nasıl işbirliği yapmalarını sağlarız? Robot işleri batırırsa, affedebilir misin?” — Aaron Schecter

Schecter, “Ordu alanında, insanlardan bir miktar yük kaldıracak bir işlevi yerine getiren bir insan tarafından kontrol edilmeyen bir robot veya yapay zekaya sahip olmak istiyorlar” dedi. “Açıkçası insanların buna kötü tepki vermemesi arzusu var.”

Askeri robotların vizyonları “Terminatör” alanına dalabilirken, Schecter, geliştirilmekte olan çoğu bot ve sistemin ağır yükleri transfer etmek veya ileri keşif sağlamak için tasarlandığını açıkladı – mühimmat ve su taşıyan bir yürüme platformu, bu nedenle askerler 80 pound ile yüklenmez. vites.

“Ya da uzaktan kumandalı olmayan bir drone hayal edin” dedi. “Evcil bir kuş gibi üstünüzde uçuyor, önünüzde gözetliyor ve ‘Bu rotayı izlemenizi tavsiye ederim’ gibi sesli geri bildirim sağlıyor.”

Ancak bu robotlar, yalnızca askerleri vurmuyorlarsa veya onları tehlikeye atmıyorlarsa güvenilirdir.

Schecter, “İnsanların robottan nefret etmesini, ona kızmasını veya görmezden gelmesini istemiyoruz” dedi. “Etkili olmaları için ölüm kalım durumlarında ona güvenmeye istekli olmalısınız. Peki, insanları robotlara nasıl güveniriz? İnsanların yapay zekaya güvenmesini nasıl sağlarız?”

Rick Watson, Regents Profesörü ve J. Rex Fuqua İnternet Stratejisi Seçkin Başkanı, Schecter’in bazı AI ekipleri araştırmalarında ortak yazarıdır. Yapay zeka daha eksiksiz geliştikçe, makinelerin ve insanların birlikte nasıl çalıştığını incelemenin daha önemli olacağını düşünüyor.

Sınırlamaları anlama
Watson, “Yapay zeka için birçok yeni uygulama göreceğimizi ve ne zaman iyi çalıştığını bilmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi. “İnsanlar için tehlike oluşturduğu veya bir kararı haklı çıkarmanın zorlaştığı durumlardan kaçınabiliriz çünkü bir kara kutu olduğu yerde bir AI sisteminin bunu nasıl önerdiğini bilmiyoruz. Sınırlarını anlamalıyız.”

Yapay zeka sistemlerinin ve robotların ne zaman iyi çalıştığını anlamak, Schecter’i insan ekipleri hakkında bildiklerini alıp insan-robot takım dinamiklerine uygulamaya itti.

“Araştırmam, robotun nasıl çalıştığına dair tasarım ve unsurlarla daha az ilgili; bu daha çok işin psikolojik yönü,” dedi Schecter. “Bir şeye ne zaman güvenebiliriz? Güveni sağlayan mekanizmalar nelerdir? Nasıl işbirliği yapmalarını sağlarız? Robot işleri batırırsa, affedebilir misin?”

Schecter ilk olarak, insanların bir robotun tavsiyesini ne zaman alma olasılığının daha yüksek olduğu hakkında bilgi topladı. Ardından, Ordu Araştırma Ofisi tarafından finanse edilen bir dizi projede, insanların makinelerden nasıl tavsiye aldıklarını analiz etti ve diğer insanlardan gelen tavsiyelerle karşılaştırdı.

Algoritmalara güvenmek
Bir projede, Schecter’in ekibi test deneklerine bir harita üzerinde iki nokta arasındaki en kısa rotayı çizmek gibi bir planlama görevi sundu. İnsanların bir algoritmadan gelen tavsiyeye başka bir insandan daha fazla güvenme ihtimalinin daha yüksek olduğunu buldu. Bir diğerinde, ekibi, insanların kelime ilişkilendirme veya beyin fırtınası gibi diğer görevler için algoritmalara güvenebileceğine dair kanıtlar buldu.

“Bir algoritmanın veya yapay zekanın bir insanın karar vermesini nasıl etkileyebileceğine bakıyoruz” dedi. “Bir sürü farklı türde görevi test ediyoruz ve insanların en çok ne zaman algoritmalara güvendiğini öğreniyoruz. … Çok şaşırtıcı bir şey bulamadık. İnsanlar daha analitik bir şey yaptıklarında, bir bilgisayara daha çok güvenirler. İlginç bir şekilde, bu model diğer faaliyetlere de uzanabilir.”

Robotların ve insanların nasıl etkileşime girdiğine odaklanan farklı bir çalışmada, Schecter’in ekibi, antropomorfik bir yay şeklini alan sahte bir AI asistanı olan VERO’ya 300’den fazla konuyu tanıttı. “Clippy’yi (Microsoft animasyonlu yardım botu) hatırlarsanız, bu steroidler üzerindeki Clippy gibidir” diyor.

Zoom üzerinde yapılan deneyler sırasında, üç kişilik ekipler, bir ataş için maksimum kullanım sayısını bulma veya ıssız bir adada hayatta kalmak için gereken öğeleri listeleme gibi ekip oluşturma görevleri gerçekleştirdi. Sonra VERO ortaya çıktı.

İyi bir işbirliği arıyorum
Schecter, “Bu avatar yukarı ve aşağı yüzüyor – yay gibi görünen ve konuşmak istediğinde uzayıp büzülen bobinlere sahipti” dedi. “Merhaba, benim adım VERO diyor. Size çeşitli konularda yardımcı olabilirim. Doğal ses işleme yeteneklerim var.’”

Ama VERO’yu çalıştıran bir ses modülatörü olan bir araştırma görevlisiydi. Bazen VERO, ataş için farklı kullanımlar gibi yararlı önerilerde bulundu; diğer zamanlarda, moderatör olarak oynadı ve ‘aferin beyler!’ diyerek araya girdi. veya daha kısıtlı takım arkadaşlarını fikirlere katkıda bulunmaya teşvik etmek.

Schecter, “İnsanlar bu durumdan gerçekten nefret etti” dedi ve katılımcıların %10’undan daha azının hileye kapıldığını belirtti. “’Aptal VERO!’ gibiydiler. Bunun için çok kaba davrandılar.”

Schecter’in amacı sadece deneklere eziyet etmek değildi. Araştırmacılar, “bize nasıl iyi bir işbirliği yapacağımızı söyleyen kalıpları” aramak için deneyimle ilgili her konuşmayı, yüz ifadesini, hareketi ve anket yanıtını kaydetti.

AI insan ve insan ekipleri hakkında ilk makale Nature’s Scientific Reports’ta Nisan ayında yayınlandı, ancak Schecter’in önümüzdeki yıl için üzerinde düşünülmekte olan ve üzerinde çalışmakta olan birkaç tane daha var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama