amerika gazete haberleri haberler
Haberler

Şili’de Starlink Uyduları Kullanılacak

Ülkenin telekomünikasyon düzenleyici kurumu (Subtel) tarafından yapılan bir açıklamaya göre Şili, bağlanabilirliğin bir sorun olduğu bölgeler için ideal olarak tanımlanan alçak yörüngeli bir uydu internet takımyıldızı olan Starlink tarafından hizmet sunulan ilk Latin Amerika ülkesi olacak.

Uydu internet erişimi sağlayacak olan Starlink, uzay taşımacılığı ve iletişim hizmetleri şirketi olmanın yanı sıra Amerikan havacılık ve uzay sanayi ürünleri üreticisi de olan SpaceX tarafından inşa ediliyor. Starlink takımyıldızı, alçak yörüngede dönen ve belirlenmiş yer istasyonlarıyla iletişim kuran binlerce küçük uydudan oluşacak. Starlink uydularının dünyaya geleneksel uydulardan 60 kat daha yakın olması daha düşük gecikme süresi ve geleneksel uydu interneti ile mümkün olmayan hizmetleri destekleme imkânı sağlıyor. Starlink, başlangıçta Caleta Sierra ve Sotomó’daki okullarda pilot uygulama olarak devreye alınacak. Starlink, 50MB/s’den 150Mb/s’ye kadar değişen veri hızlarıyla internet hizmetlerinin sağlanması amacıyla bir yıl boyunca pilot bölgelerde bağlantı sunacak. Söz konusu hizmetler, ticari olmayan kullanım için Subtel tarafından verilen deneme amaçlı bir izin ile yetkilendirilmiştir. Ülkenin telekomünikasyon bakanlığı, Subtel aracılığıyla, Starlink uyduları sayesinde çevrimiçi derslere, sağlık hizmetlerine ve e-ticarete erişimin yanı sıra insanlara evden çalışma imkânı sağlamak suretiyle insanların yaşam kalitesini iyileştirmek için sayısal bağlantı pilot çalışmaları yürütecek. Ancak henüz bir başlangıç tarihi belirtilmedi.

Şili’nin telekomünikasyon bakan yardımcısı, “ Yaklaşık dört yılda, Şili’de hane halklarının sabit internet erişiminin yüzde 45’ten yüzde 60’a çıktığını gördük. Kuşkusuz bunlar büyük ilerlemelerdir, ancak mevcut sayısal uçurumu azaltmak için daha iddialı hedeflerimiz var. Bu yüzden Şili’de kırsal yerlerde yaşayan ve yüksek kaliteli internet erişimine sahip olmayan vatandaşların yaşam kalitesini iyileştirmek amacıyla somut bir alternatif olarak Starlink hizmetlerine yer veriyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama