amerika gazete haberleri haberler
GirişimTeknoloji

Silikon Vadisi ne demek? Silikon Vadisi nerede? Silikon Vadisi önemi nedir?

Silikon Vadisi terimi, güney San Francisco Körfez Bölgesi’ndeki bir bölgeyi ifade eder. Adı ilk olarak 1970’lerin başında, bölgenin tüm modern mikroişlemcilerde kullanılan silikon transistörle olan ilişkisi nedeniyle kabul edildi. Bölge, merkezi orada bulunan çok sayıda teknoloji şirketi için dikkate değerdir. Bu nedenle, Silikon Vadisi, yüzlerce şirketin evi olarak adlandırdığı teknolojik yenilik için küresel bir merkezdir. Aynı zamanda yenilikçiliğin, girişimci ruhun ve teknolojik zenginlik üzerine kurulu bir yaşam tarzının merkezi olmasıyla da bilinir.

Bölgenin en büyük şehri San Jose’dir. Aynı zamanda Stanford Üniversitesi ve birkaç eyalet üniversitesi kampüsüne de ev sahipliği yapmaktadır. Bu akademik mevcudiyet, Vadi genelinde zengin bir araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) sinerjisini beslemeye yardımcı oldu. Silikon Vadisi’nde doğan yüksek profilli girişimlerin sayısı, bölgeyi risk sermayesi şirketleri ve yatırımcılar için çekici bir hedef haline getirdi. Bölgedeki 117 kadar risk sermayesi destekli halka arzın değeri Aralık 2020 başı itibariyle yaklaşık 253 milyar dolar değerindeydi. 2020 itibariyle Silikon Vadisi’nde toplam 38 Fortune 500 şirketi bulunuyordu.

Silikon Vadisi’ndeki Büyük Şirketler

Apple: 1976 yılında Steve Jobs tarafından kurulan şirketin merkezi Cupertino, Santa Clara County’dedir.

Alfabe: Şirketin genellikle Googleplex olarak adlandırılan genel merkezi, Santa Clara County’deki Mountain View’da bulunur.

Meta: Dünyanın en büyük sosyal medya ağlarından biri olan Meta’nın merkezi San Mateo County’deki Menlo Park’tadır.

Visa: Visa ödeme hizmetleri sağlar ve merkezi San Francisco’dadır.

Wells Fargo: Bu finansal hizmetler şirketi 1852’de kuruldu ve merkezi San Francisco’da.

Kaliforniya’daki Silikon Vadisi nerede?

Silikon Vadisi, Kaliforniya’nın San Francisco Körfez Bölgesi’nin güney kesiminde yer almaktadır. Alanda 1.850 mil kareden fazlasını kapsıyor.

Silikon Vadisi Neyle Ünlüdür?

Silikon Vadisi, Apple, Meta, Cisco ve Visa ve Chevron gibi diğer büyük şirketler dahil olmak üzere teknoloji şirketleri için bir merkez olarak bilinir. Bölge çok sayıda risk sermayesi çekiyor ve dünyanın en zengin insanlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor.

Hangi Şehirler Silikon Vadisi’nin Parçası?

San Jose, Silikon Vadisi’ndeki en büyük şehirdir. Bölge ayrıca Santa Clara, Redwood City, Mountain View, Palo Alto, Menlo Park, Cupertino ve Sunnyvale’yi içerir.

Silikon Vadisi Unicorn Ne Anlama Geliyor?

Silikon Vadisi tek boynuzlu atı, bölgedeki değeri 1 milyar doların üzerinde olan özel bir girişime verilen terimdir. Tek boynuzlu at terimi, risk sermayesi endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama