amerika gazete haberleri haberler
Yaşam

SoftBank Destekli Bear Robotics, Garson Robotu Sunumu İçin 81 Milyon Dolar Artırdı

SoftBank destekli yemek servisi robotu girişimi Bear Robotics, eski bir McDonald’s CEO’su tarafından kurulan bir risk sermayesi şirketi olan Cleveland Avenue’nun da dahil olduğu yatırımcılarla B Serisi finansman turunda 81 milyon dolar (kabaca 616 crore) topladı.

Diğer yatırımcılar arasında Güney Koreli özel sermaye şirketi IMM ve girişimin kurucu ortağı ve baş işletme görevlisi Juan Higueros’un Reuters’e verdiği demeçte, şirketin en son değerlemesini açıklamayı reddettiği telco KT Corp yer alıyor.

Bear Robotics, mutfak ve masalar arasında tepsi katmanları üzerinde yiyecek ve içecek taşıyan 5.000’den fazla Servi yemek servisi robotunu sevk etti ve Denny’s, Chili’s ve Pepsi gibi sektör oyuncularıyla ortaklık kurdu.

Kaliforniya merkezli girişim, endüstrideki işgücü kıtlığı nedeniyle sırasıyla SoftBank ve KT ile ortaklık yaptığı Japonya ve Güney Kore ile kendi iç pazarının ötesine geçerek Avrupa ve Güneydoğu Asya’ya genişlemeyi hedefliyor.

SoftBank, girişimin A Serisi turunu yönetti ve üçüncü taraflardan robot satmaya geçti ve Japonya’daki ev eşyaları üreticisi Iris Ohyama ile ortak bir girişim kurdu.

Higueros, Bear Robotics’in ABD’deki Servi için aylık 999 $ (kabaca 76.000 Rs.) bir ücret talep ettiğini ve bunun robota saatte yaklaşık 2.75 $ (kabaca 210 Rs. 210 Rs) işletme maliyeti sağladığını söyledi.

Girişim, bu yıl biri hareket halindeyken hava kalitesini tespit edebilen, diğeri ise lobiden binanın üst katlarına asansörle teslimat yapabilen iki yeni robotu piyasaya sürmeyi planlıyor.

Higueros, Bear Robotics’in ürünlerini Güney Kore’de ürettiğini ve şirketin daha önce Tayvanlı Foxconn’da çalışmış olan üretim müdürüne güvenerek “yönetilmesi zor” tedarik zinciri baskılarında gezinmeye yardımcı olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama