amerika gazete haberleri haberler
DonanımGirişimHaberlerİncelemePopüler BilimTeknoloji

Starlink nedir? Starlink uydusu ne işe yarıyor? Starlink uyduları nasıl çalışıyor? Elon Musk’ın uyduları nedir?

Starlink nedir? Teknik olarak konuşursak, bu bir uydu internet sistemidir. Ancak ortalama web kullanıcıları için potansiyel bir nimettir. Tam olarak değil. Bir şehirde veya büyük bir banliyöde yaşıyorsanız, muhtemelen yüksek internet hızlarından hoşlanıyorsunuzdur, belki 1Gbps veya ötesinde. Ancak her gün 20 Mb/sn’de, hatta 0,8 Mb/s’ye kadar düşen internet hızlarının kalıcı olduğunu hayal edin. Daha da kötüsü, evinizde seçim yapabileceğiniz yalnızca bir veya iki internet servis sağlayıcısı var ve bu da sizi berbat bir hizmetle karşı karşıya bırakıyor.

Ne yazık ki, ABD ve dünya genelinde milyonlarca insan tam da bu durumda sıkışıp kalmış durumda. Bir şehre fiber kurmak ve Gigabit genişbantını milyonlarca müşteriye ulaştırmak kesinlikle kazançlı, ancak sadece birkaç yüz kişinin yaşadığı kırsal bir bölgede çok fazla değil.

Starlink şu anda dünya çapında 400.000’den fazla kullanıcıya hizmet veriyor, ancak SpaceX’in FCC’ye sunduğu Şubat 2021 dosyalamasına göre ABD genelinde “yüz binlerce” insan bunu denemek umuduyla kaydoldu .

Starlink, bir havacılık ve uzay üreticisi ve uzay taşımacılığı şirketi olan SpaceX’in altı yıllık bir bölümüdür. Yörüngeye 1.000’den fazla uydu fırlatmak için üç yıl harcadı ve son zamanlarda ABD Federal İletişim Komisyonu’ndan 885,5 milyon dolarlık hibe fonu aldı. Şimdi ön siparişler/kayıtlar sunuyor ve Şubat 2021’de Elon Musk , Starlink’in şu anda 10.000’den fazla müşteriye hizmet verdiğini açıkladı. Fikir şu ki, Starlink’in uyduları sizi internete bağlayabilir. Starlink , “erişimin güvenilmez veya tamamen kullanılamadığı yerlere yüksek hızlı geniş bant internet” sağlamayı vaat ediyor.

Şu anda yalnızca evler için çalışıyor ve mobil değil, ancak bu geliyor. HughesNet veya Viasat gibi başka uydu internet servis sağlayıcıları da var, ancak Starlink, Elon Musk ve SpaceX ile bağlantısı nedeniyle daha iyi biliniyor. Starlink’in birkaç bileşeni vardır: İnternet erişimini Dünya’ya ışınlayan uydu internet takımyıldızı (Starlink olarak da adlandırılır), Starlink’in uydu internet hizmetine bağlanmak için gereken yer tabanlı donanım ve SpaceX’in sizin için talep ettiği abonelik ücreti internetini kullanmaktır.

Kaç tane Starlink uydusu var?

Starlink’in ilk prototip uyduları 2018’de yörüngeye fırlatıldı. O zamandan bu yana 20’den fazla başarılı fırlatma gerçekleştirildi ve Şubat 2021 itibarıyla fırlatılan toplam uydu sayısı yaklaşık 1.300’e ulaştı. SpaceX, bazı uyduları Falcon 9 yörünge roketini kullanarak yörüngeye fırlattı. . Sonunda Starlink, tüm gezegeni kullanılabilir, yüksek hızlı bir Wi-Fi sinyali gönderebilecek uydularla çevrelemeyi umuyor. Starlink, bu hedefe ulaşmak için muhtemelen yörüngede en az 10.000 uyduya ihtiyaç duyacaktır. SpaceX, takımyıldızında 30.000 kadar uydu istediğini öne sürerken Musk, hizmetin dünya çapında kullanılabilirliğe 2022’de ulaşacağını iddia etti – eğer birkaç uydu fırlatmasını daha başarılı bir şekilde tamamlayabilirse.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama