amerika gazete haberleri haberler
BlockchainHaberler

Sürdürülebilir Altyapıda Sayısal Etkinleştirici Olarak Blok Zinciri Teknolojileri

Sektörel Araştırma ve Strateji Geliştirme Dairesi Düşük karbonlu geleceğe geçiş, altyapı sistemlerinin ve hizmetlerinin tüketicilerle etkileşimlerinden; planlama, satın alma, finansman, inşaat ve diğer işlemlere kadar vizyoner bir yeniden değerlendirmeyi gerektiriyor Sera gazı emisyonlarını ciddi oranda azaltma fırsatı sunan yeni teknolojileri benimsemek, başarılı bir geçiş için oldukça önemli bir unsurdur. Blok zinciri gibi gelişmekte olan dağıtık defter teknolojileri (DLT), altyapı değer zinciri boyunca sayısal bir etkinleştirici olarak hareket ederek mevcut süreçleri ve sistemleri iyileştirme potansiyeline sahiptir.

Küresel emisyonların önemli bir kısmını oluşturan ulaşım, enerji ve su gibi altyapı hizmetlerinde yapılacak İnovasyon, emisyonların azaltılması üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Ancak bu, düşük karbonlu bir geçişin düşük maliyetle ve tarafsız bir şekilde nasıl gerçekleştirilebileceğini yeniden tasavvur edebilmek için oyunun kurallarını değiştiren yeni yaklaşımlar gerektirmektedir. Blok zinciri ve diğer dağıtık defter teknolojilerinin temel özellikleri, daha derin teknolojik entegrasyon, standardizasyon ve yeni iş modellerini sağlayabilmeleridir. Nesnelerin interneti ve yapay zekâ gibi diğer önemli sayısal teknolojilerle entegrasyon potansiyellerinin geleneksel altyapı hizmetleri üzerinde derin etkileri olabilmektedir.

OECD’den alınan bir örnek olay çalışması raporu, blok zincirinin sürdürülebilir altyapı hizmetlerinin sağlanmasını halihazırda etkilediği kilit alanları tanımlamakta ve blok zincirin altyapı yaşam döngüsü boyunca değer yaratabileceği dört orijinal örnek olay çalışması sunmaktadır. Kamu ve özel sektör katılımcılarına rehberlik etmesi için sunulan yol haritasında, teknolojinin potansiyel avantajları ve dezavantajları da ana hatlarıyla belirtilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama