amerika gazete haberleri haberler
İnceleme

Sürüş Esnasında Havayı Temizleyebilen Bir Araç Tasarlandı

Ödüllü bir tasarımcı ve mimar olan Thomas Heatherwick, sürüş esnasında havayı temizlediğini iddia ettiği bir elektrikli araç tasarladı. Çinli bir otomobil üreticisi olan IM Motors, projedeki ışığı görmüş olsa gerek ki Heatherwick ile iletişime geçip aracı üretmesine yardım edebileceklerini söyledi.

Hava kirliliğinde işlerin değişmesine neden olabilecek aracın ön ızgarasında, tasarımcının, ”her yıl bir tenis topu büyüklüğünde partikül toplayabileceğini iddia ettiği bir hava filtresi” mevcut. BBC’ye konuşan Heatherwick, “Tenis topu deyince o kadarcık mı diyebilirsiniz ama ciğerlerinizde, havanın temizlenmesine yardımcı olabilecek bir tenis topu olduğunu, bir de bunun sadece Çin’de milyonlarca araçla desteklendiğini düşünün.” dedi.

“Airo” adı verilen aracın 2023 yılında Çin’de üretime gireceği düşünülüyor. Aracın çok ilginç bir tasarımı var. İç kısmı oturma odası gibi tasarlanmış araçta, orta kısımda bir masa ve yatağa dönüştürülebilen, dört tane ayarlanabilir koltuk mevcut. Aracın direksiyonu da alan yetersiz olduğunda kokpite gizlenebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama