amerika gazete haberleri haberler
Yazılar

Teknoloji, İstihbaratın Toplanma ve Analiz Edilme Şeklinde Devrim Yaratıyor – Ukrayna Çevresindeki Rus Askeri Faaliyetlerine Bir Pencere Açılıyor

ABD, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme olasılığı konusunda haftalardır uyarıda bulunuyor ve bunu yaparsa misilleme yapmakla tehdit ediyor . Rusya’nın doğu Ukrayna’ya girmesinden ve Kırım’ı işgalinden sadece sekiz yıl sonra , Rus kuvvetleri bir kez daha Ukrayna sınırları boyunca seferber oldu.

ABD ve diğer NATO üyesi hükümetler Rusya’nın faaliyetlerini izleyip uygun politika tepkilerini belirlerken, güvendikleri zamanlı istihbarat artık yalnızca milyonlarca dolarlık casus uydulardan ve karadaki casuslardan gelmiyor.

Sosyal medya, büyük veri, akıllı telefonlar ve düşük maliyetli uydular ön plana çıktı ve Twitter’ı kazımak, istihbarat analisti araç setinde her şey kadar önemli hale geldi. Bu teknolojiler ayrıca haber kuruluşlarının ve koltuk dedektiflerinin eylemi takip etmelerine ve analizlere katkıda bulunmalarına izin verdi.

Hükümetler hâlâ ABD istihbarat bütçesi gibi kapsamlı kaynakların yardımıyla hassas istihbarat toplama operasyonları yürütüyor . Ancak muazzam miktarda değerli bilgi kamuya açıktır ve bunların tamamı hükümetler tarafından toplanmamaktadır. Uydular ve insansız hava araçları, on yıl öncesine göre çok daha ucuzdur ve özel şirketlerin bunları işletmesine olanak tanır ve neredeyse herkesin gelişmiş fotoğraf ve video özelliklerine sahip bir akıllı telefonu vardır.

Bir istihbarat ve bilgi operasyonları uzmanı olarak, teknolojinin muazzam miktarlarda istihbarat verisi ürettiğini ve değerli bilgilerin elenmesine nasıl yardımcı olduğunu inceliyorum.

Açık kaynak zekası
Ticari şirketler ve bireyler tarafından elde edilen bilgiler aracılığıyla, Rusya’nın askeri duruşunun gerçeklerine internet araması veya haber akışı aracılığıyla herkes erişebilir. Ticari görüntüleme şirketleri, Rusya’nın askeri güçlerinin en güncel, coğrafi olarak kesin görüntülerini yayınlıyor. Çeşitli haber ajansları durumu düzenli olarak izliyor ve bildiriyor . TikTok kullanıcıları, Rusya’nın askeri teçhizatının videolarını, iddiaya göre Ukrayna’da halihazırda mevzilenmiş olan güçleri artırmak için yola çıkan vagonlarda yayınlıyor. Ve internet dedektifleri bu bilgi akışını takip ediyor.

TikTok gibi popüler sosyal medya platformları değerli istihbarat kaynakları haline geldi.

İstihbarat toplamanın bu demokratikleşmesi çoğu durumda istihbarat uzmanları için bir nimettir. Hükümet analistleri, öncelikli olarak sınıflandırılmış sistemlere veya gökyüzünde yüksek veya gezegende dizili pahalı sensörlere güvenmek yerine, internet üzerinden elde edilen bilgileri kullanarak istihbarat değerlendirmelerine duyulan ihtiyacı dolduruyor.

Bununla birlikte, ilgili bilgiler için kamuya açık terabaytlarca veriyi elemek zordur. Verilerin çoğunun kasıtlı olarak aldatmak için manipüle edilebileceğini bilmek, görevi karmaşıklaştırıyor.

Açık kaynak istihbaratı uygulamasına girin. ABD ulusal istihbarat direktörü, Açık Kaynak İstihbaratını veya OSINT’i kamuya açık bilgilerin toplanması, değerlendirilmesi ve analizi olarak tanımlar. Bilgi kaynakları arasında haber raporları, sosyal medya gönderileri, YouTube videoları ve ticari uydu operatörlerinden alınan uydu görüntüleri yer alır.

OSINT toplulukları ve devlet kurumları OSINT için en iyi uygulamaları geliştirmiştir ve çok sayıda ücretsiz araç vardır . Analistler, suç faaliyeti için kamuya açık mali kayıtları tarayarak , örneğin suç örgütlerinin ağ çizelgelerini geliştirmek için araçları kullanabilirler .

Özel dedektifler, kolluk kuvvetleri, kurumsal ve devlet ihtiyaçlarını desteklemek için OSINT yöntemlerini kullanıyor. Koltuk dedektifleri, yolsuzluğu ve suç faaliyetlerini yetkililere ifşa etmek için OSINT’i kullandı . Kısacası, istihbarat ihtiyaçlarının çoğu OSINT aracılığıyla karşılanabilir.

Zeka için makine öğrenimi
OSINT en iyi uygulamaları ve araçlarıyla bile, OSINT, istihbarat analistlerinin uğraşmak zorunda olduğu aşırı bilgi yüküne katkıda bulunur. İstihbarat analisti, tipik olarak, sürekli bir belirsiz ham veri ve bilgi akışını anlamlandırmaya çalışan reaktif bir moddadır.

Bilgisayarların büyük miktarda verideki kalıpları tanımlamasına izin veren bir dizi teknik olan makine öğrenimi , OSINT bilgilerinin, özellikle fotoğraf ve videoların işlenmesi için paha biçilmez olduğunu kanıtlıyor. Bilgisayarlar, büyük veri kümelerini taramada çok daha hızlıdır, bu nedenle OSINT sürecini optimize etmek için makine öğrenimi araçlarını ve tekniklerini benimsemek bir zorunluluktur.

Kalıpları belirlemek, bilgisayarların bilgileri aldatma ve güvenilirlik açısından değerlendirmesini ve gelecekteki eğilimleri tahmin etmesini mümkün kılar . Örneğin, makine öğrenimi, bilgilerin bir insan tarafından mı yoksa bir bot veya başka bir bilgisayar programı tarafından mı üretildiğini ve bir veri parçasının gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu belirlemeye yardımcı olmak için kullanılabilir.

Makine öğrenimi kesinlikle bir kristal küre olmasa da, doğru verilerle eğitilirse ve yeterli güncel bilgiye sahipse, belirli sonuçların olasılıklarını değerlendirmek için kullanılabilir. Hiç kimse, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in zihnini okumak için OSINT ve makine öğrenimi kombinasyonunu kullanamayacak, ancak araçlar, analistlerin, örneğin bir Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin nasıl sonuçlanabileceğini değerlendirmelerine yardımcı olabilir.

Teknoloji, bir dizi istihbarat verisi üretti, ancak teknoloji, insan zekası analistlerinin büyük resmi bir araya getirmesine yardımcı olmak için verilerden anlamlı bilgiler çıkarmayı da kolaylaştırıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama