amerika gazete haberleri haberler
Yaşam

Ukrayna Krizi: Qualcomm, Rus Şirketlerine Ürün Satışını Durdurdu

Chipmaker Qualcomm Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Moskova’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından ABD’nin uyguladığı yaptırımlara uygun olarak ürünlerini Rus şirketlerine satmayı bıraktığını söyledi.

Şirketin eylemi, hükümet işlerinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Nate Tibbits tarafından Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov’un bir yorumuna yanıt olarak bir tweet’te açıklandı.

Tibbits’i Rusya’ya tedariki durdurmaya çağıran Fedorov, Qualcomm ürünlerinin Rusya’da hala mevcut olduğunu ve “yanlışlıkla bu ülkenin binlerce Ukraynalıyı öldürmesini sağladığını” söyledi.

Tibbits yanıtında, “Bu yanlış. Qualcomm , Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlığına barışçıl bir çözüm bulunması için çağrıda bulundu , yardım kuruluşlarına doğrudan bağışta bulundu ve çalışanların katkılarını eşleştirdi” dedi.

“ABD yaptırımlarına uyuyoruz ve yasaları Rus şirketlerine ürün satmıyoruz” dedi.

Harekete teşekkür eden Fedorov, daha sonra çip üreticisinin yardım etmek istiyorsa uydu telefonlarını Ukraynalı kurtarma ekiplerine gönderebileceğini öne sürdü.

İşgal Batılı ulusların öfkesini çekerken ve birkaç ABD şirketinin Rusya’daki operasyonlarını durdurmasıyla sonuçlanırken, ülke Ukrayna’daki eylemlerini “özel operasyon” olarak nitelendirdi.

Qualcomm, bu ayın başlarında yaptığı hissedar toplantısında, Rusya ve Ukrayna’dan elde edilen gelirin toplam gelirinin yüzde 1’inden azını oluşturduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama