amerika gazete haberleri haberler
İnceleme

Usb 2.0 ile Usb 3.0 arasındaki fark nedir?


Bu yazımızda sizlere iki farklı USB (Universal Serial Bus) teknolojisi olan USB 2.0 ve USB 3.0 arasındaki farklardan bahsedeceğiz.

Öncelikle USB ne demek, bundan bahsedelim. USB (Universal Serial Bus), geleneksel seri ve paralel portların yerini alması için Bilgisayar ve Telekominikasyon Endüstrisi‘nde geliştirilen bir bağlantı şeklidir.

Günümüzde üretilen bilgisayarların hemen hepsinde bulunan USB girişi, hızlı veri aktarımı sayesinde artık donanım parçalarında da kullanılmaya başlandı. Bunlara klavyefarekamera ve oyun konsollarını örnek gösterebiliriz.

USB’i kısaca tanımladıktan sonra USB standartlarında uzun süredir kullanılan USB 2.0 ve hala geliştirilmeye devam edilen USB 3.0 arasındaki farkları anlatmaya geçebiliriz.

USB 2.0 ve USB 3.0 Arasındaki Farklar

USB 2.0, 300 Mbit/s hızına sahipken USB 3.0 büyük bir farklı ile 10 Gbit/s hızına ulaşıyor. Örneğin 1 GB‘lık veriyi USB 2.0 ile 145 saniyede yazabiliyorken bu durum USB 3.0′da 37 saniyeye düşüyor.

Cep telefonlarınızı veya fotoğraf makinelerinizi şarj ederken USB 3.0 bağlantısını kullanırsanız USB 2.0′a göre daha hızlı şarj edebilirsiniz.

USB 3.0 portlarının en belirgin özelliği ise mavi renk oluşu. Henüz tüm ürünlerde USB 3.0 bağlantısı desteklenmese de USB 2.0′a göre çok daha stabil ve verimli olduğu açık.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama