amerika gazete haberleri haberler
Sosyal Medya

Uzak Asya’da bir Cyborg Adası

Kremlin, Rusya’nın Amerika Birleşik Devletleri ve Asya ile rekabet etme kabiliyetini artırmak amacıyla Pasifik Kıyısında robotik ve yapay zekâ inovasyonu için bir merkez oluşturmayı planlıyor. Bölge için şimdiden yeni bir isim önerildi: “Cyborg Adası”.

2018’de Putin, operasyonlarının en azından bir kısmını bölgede bulundurmak isteyen teknoloji şirketlerine yatırım yapmak için Uzak Doğu Yüksek Teknoloji Fonu’nu kurdu. Bu fondan faydalananlardan biri de 2015 yılında kurulan ve Rusya’daki en büyük otonom hizmet robotu üreticileri arasında yer alan Promobot oldu. Son üç yılda portföyü, dokunuşta gerçek ama sıcak olmayan, mavi gözlü ve teni insansı robotlara doğru genişledi. Promobot’un insansı robotları, silikon cildin altına hassas bir şekilde yerleştirilmiş küçük mıknatıslarla, insanların neredeyse tüm yüz hareketlerini taklit edebiliyor. Robotlar halen çoğunlukla eğitim kurumları tarafından kullanılıyor.

Öte yandan Russky Adası’nda, başka bir şirket olan Motorica ise biyonik kol protezleri üzerinde çalışıyor. Bir şişeyi kavramak gibi bazı hareketleri sağlamak için hastanın kas dokusuna bağlı sensörler kullanılıyor. Uzun vadeli hedef ise yapay zekâ kullanarak elin hareketliliğini tamamen simüle edecek bir protezi piyasaya sürmek. Motorica, 38 mil karelik adayı (Manhattan’ın neredeyse iki katı büyüklüğünde) vücuda yerleştirilebilir cihazlar ve sensörler üzerindeki düzenleyici ve yasal engelleri ortadan kaldıracak ve bu tür tıbbi teknolojilerin gelişimini hızlandıracak özel bir bölge haline getirmeyi önerdi. Böylece “Cyborg Island (Siborg Adası)” fikri ortaya çıktı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama