amerika gazete haberleri haberler
Haberler

Veri İhlalleri 2021’de Yaklaşık 6 Milyar Hesabı Etkiledi!

Bir VPN sağlayıcısı tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, 2021’deki veri ihlalleri, dijital hırsızlardan etkilenen 5,9 milyar hesapla yeni bir rekor kırdı.

İstatistiklerini derleyen AtlasVPN, dönemin en büyük ihlalinin aslında Netflix, LinkedIn ve diğer çevrimiçi kuruluşlardan 3,2 milyar benzersiz e-posta ve şifre kombinasyonu içeren beş yıllık bir süre boyunca birkaç siber parçala ve yakala operasyonunun bir kombinasyonu olduğunu bildirdi. kamuya açık bir dizi kaynaktan.

Raporda, devasa veri aktarımının karanlık ağda 2 ABD Doları karşılığında satışa sunulduğu belirtildi.

Raporda tanımlanan ve büyüklük sırasına göre sıralanan diğer büyük ihlaller arasında şunlar yer alıyor:

  • Haziran ayında, yeraltı hacker’ında 700 milyon LinkedIn kullanıcısının kayıtları satışa sunuldu. Sızan veriler, kullanıcı e-posta adreslerini, tam adları, telefon numaralarını, fiziksel adresleri, coğrafi konum kayıtlarını, cinsiyetleri, kişisel ve profesyonel deneyimleri ve daha fazlasını içeriyordu. LinkedIn, verilerin sistemlerinin gerçek bir ihlalinden değil, internete yönelik API’sinin “veri kazımasından” elde edildiğini kaydetti.
  • Nisan ayında, 106 ülkedeki 533 milyon kullanıcıdan gelen bilgiler Facebook’tan silindi ve bir bilgisayar korsanlığı forumunda yayınlandı. Sızan bilgiler arasında telefon numaraları, tam adlar, konumlar, e-posta adresleri ve kullanıcıların biyografik bilgileri yer aldı. Facebook, veri sızıntısının 2019’da yamalanan eski bir güvenlik açığının sonucu olduğunu iddia ediyor.
  • Ocak ayında, bir dark web forumunda 220 milyon Brezilyalıyla ilgili veriler keşfedildi. Veri önbelleği adlar, benzersiz vergi tanımlayıcıları, yüz görüntüleri, adresler, telefon numaraları, e-posta, kredi puanı, maaş ve diğer bilgileri içeriyordu.
  • Yine Ocak ayında, Çinli sosyal medya ajansı SocialArks tarafından verilerin internette ifşa edilmesinin yaygın bir yolu olan bir bulut yanlış yapılandırması, yaklaşık 214 milyon Facebook, Instagram ve LinkedIn kullanıcısına ilişkin 400 GB’lık kişisel veri sızıntısına neden oldu. Veriler arasında adlar, ikamet edilen ülke, iletişim bilgileri, iş konumu, abone verileri ve profil bağlantıları yer alıyordu.

Atlas VPN yazarı ve araştırmacı Ruta Cizinauskaite bir haber bülteninde, “Veri ihlalleri büyüyen bir tehdit haline gelse bile, kuruluşların kullanıcılarının kişisel bilgilerini korumak için hala yeterince çaba göstermiyor gibi görünüyor” dedi.

“Her kuruluşun yapması gereken ilk şeylerden biri, topladığı hassas kullanıcı verilerinin miktarını değerlendirmektir; hassas veriler ne kadar az depolanırsa, sızdırılma riski o kadar az olur” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama