amerika gazete haberleri haberler
Yazılım

Veritabanı mantığı nedir? Neden ihtiyaç duyulur? Veritabanı nasıl çalışır?

MVC ile veritabanı işlemlerine detaylı bir şekilde göz atacağız. Fakat ondan önce, blog konusunda çok ciddi anlamda veritabanı soruları geldiğinden bu işi biraz daha sıfırdan, genele hitap edecek şekilde anlatacağım.

Veritabanı Mantığı

Veritabanı kavramsal olarak bakıldığında, kendini çok iyi ifade eden database kelimesinin Türkçe’ye çevirmiş halidir. Web uygulaması olsun, masaüstü uygulamalar olsun, mobil uygulamalar olsun hepsi sonuç olarak bir veri ambarına ihtiyaç duymaktadır. Yazılımın temel amacı veri sunma ve veriler üzerinde işlem yapmak olduğu için sonuç olarak bir veriye ihtiyaç duymaktayız.

Veri tabanları birbirleriyle ilişkili bilgilerin depolandığı alanlardır. Bilgi artışıyla birlikte bilgisayarda bilgi depolama ve bilgiye erişim konularında yeni yöntemlere ihtiyaç duyulmuştur. Veri tabanları; büyük miktardaki bilgileri depolamada geleneksel yöntem olan “dosya-işlem sistemine” alternatif olarak geliştirilmiştir. Telefonlarımızdaki kişi rehberi günlük hayatımızda çok basit bir şekilde kullandığımız veri tabanı örneği olarak kabul edilebilir. Bunların dışında internet sitelerindeki üyelik sistemleri, akademik dergilerin ve üniversitelerin tez yönetim sistemleri de veri tabanı kullanımına örnektir. Veri tabanları sayesinde bilgilere ulaşır ve onları düzenleyebiliriz. Veritabanları genellikle bireysel olarak satın alınamayacak kadar yüksek meblağlara sahip olmasına karşın; ücretsiz kullanıma açılan akademik veri tabanları da bulunmaktadır. Akademik veri tabanları aracılığıyla bazen bibliyografik bilgi bazen de tam metinlere erişmek mümkündür. Veri tabanları, veri tabanı yönetim sistemleri aracılığıyla oluşturulur ve yönetilir. Bu sistemlere; Microsoft Access, MySQL, IBM DB2, Informix, Microsoft SQL Server, PostgreSQL, Oracle, Interbase ve Sysbase örnek olarak verilebilir.

Veritabanı, en kısa ve basit anlatımıyla, bizim verilerimizi bünyesinde barındıran sistemlerdir. İlerde örnek üzerinden anlatıldığında çok daha iyi anlayacağınızı düşündüğüm için bu kusmı biraz yüzeysel olarak geçmek istiyorum. Onlarca, belki yüzlerce veritabanı çeşiti bulunmaktadır. Türkiye’de yazılım işi yapan insanların genel olarak bildiği MSSQL, MySql, Oracle, Access ve XML olarak sıralanabilir. Bunlardan da genelde Microsoft platformunda yazılım geliştirenler MsSQL, Linux ve PHP ile uygulama geliştirenler MySQL, Java ile uygulama geliştirenler Oracle kullanmaktadır. Bu genel bir terim olmakla birlikte, PHP ile MsSQL, Asp.NET ile MySQL kullanabilmekteyiz. Veritabanı ve yazılım platformu birbirinden tamamen bağımsız kavramlar olduğu için, veritabanı mantığı konusunu işliyoruz.

Veritabanı Mantığı Nedir?

Yukarda da kısaca anlattığımız gibi, verilemizin bir depoda bizim için saklandığı sistemlerdir. Örnek üzerinden gidecek olursak, bir ürün yönetim sistemi ve kategori sisteminin veri tabanında tutulacağı şekli kullanarak anlatalım.

“kategori” tablomuzu oluşturalım. Bu tablolar birer excell tablosuna benzetilebilir. Sütunları ve sütunların alacağı değerleri biz belirledikten sonra, bir otomatik artacak değer belirledikten sonra veri ekleyebiliriz.

“KategoriID” bu sütun, otomatik artacak. 1’den başlayacak ve veri geldiğinde bir önceki değerden bir fazlasının değerini alacaktır. Bu sütunu temsil edecek olan değerdir.

“KategoriAdi” Kategorinin isminin bulunacağı alandır. Bu kadarı şimdilik yeterli.

“urun” tablomuzu oluşturalım ve ürünlerimizin listeleneceği alanı girelim.

“UrunID” ürünümüzü temsil edecek olan rakamsal değer,

“UrunAdi” Ürünün adı,

“UrunKategorisi” yukardaki kategori tablosundan gelecek olan sayısal değer,

“UrunAciklama” Ürüne ait açıklama,

bu kadarı yeteri bizim için.

Buraya kadar olan kısımda herhangi bir yazılım bilgisi gerekmemekte. Yazılım bilmeyen bir insan da veritabanı tabloları oluşturabilir ve tabloları elle düzenleyebilir. Fakat bu tablo hazırlandıktan sonra, kullandığınız yazılım platformunda 4 sayfa hazırlamanız gerekmekte.

  1. Kategori Ekle
  2. Kategori Yönetimi
  3. Ürün Ekle
  4. Ürün Yönetimi

Kategori ekleme sayfasında 1 metin kutusu ve bir buton yer alacak. Butona tıklanıldığında yazılımınız text alanına yazılmış olan değeri kontrol edip (boş mu, 3 harften kısa mı, gereksiz harf içeriyor mu) veritabanına bağlanıp, kategori tablosuna bağlanıp ilgili alana ekleme işlemi yapar.

Kategori Yönetimi sayfasında ise, veritabanına bağlanıp, kategori tablosunu alıp, bir liste olarak ekrana yazdırma işlemini yine yazılımınıza yaptırmanız gerekiyor. Sağ tarafına da sil ve düzenle butonlarını koyabilirsiniz.

Ürün Ekleme sayfasında, kategori ekleme sayfasından farklı olarak, kategoriyi de seçtirmeniz gerekiyor. Örneğin, bisiklet için suluk satıyorsunuz ve bu ürünü yaptığınız formdan eklediniz. Ekleme işlemleri yaparken, Bunu Bisiklet isimli kategoriye eklememiz gerekiyor. SelectBox’ta kategori tablosunu gösterip, oradan seçilecek olan Kategorinin ID’sini de kaydetmemiz gerekiyor. Kullanıcı kategorilerden Bisiklet’i seçtiğinde, Ürünler tablosunda Kategorisi Bisiklet olanlar filtrelenerek ekrana getirilmektedir. Dolayısıyla yukarda tanımladığımız KategoriID ve UrunKategorisi tabloları birbiri ile ilişkide olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama