amerika gazete haberleri haberler
TeknolojiSosyal Medya

VİMEO’YA DNS DEĞİŞTİREREK NASIL GİRİLİR?


En büyük ve temiz video paylaşım sitelerinden biri olan Vimeo, alınan radikal bir kararla Türkiye’deki kullanıcılar için erişim engeline takıldı.

Bir çok sanatçının da müziklerini paylaşmayı tercih ettiği en sade ve temiz video paylaşım sitelerinden biri olan Vimeo, artık Türkiye’den giren kullanıcılar için kapalı.

Hatırlayacağınız gibi yakın bir geçmişte buna benzer olaylar YouTube ve Dailymotion‘unda başına gelmişti ve YouTube uzun süre kapalı kalmıştı. Bundan dolayı kullanıcılar bir çok farklı giriş yöntemi ile bu engeli aşmayı başarmışlardı.

Bu tür engelli sitelere erişebilmek için Hotspot Shield, Spotflux veya Ultrasurf gibi bir çok alternatif program kullanabilirsiniz. Fakat ekstra bir program kullanmadan sadece DNS ayarlarınızı değiştirerek kolayca engelli sitelere erişebilirsiniz.

Şimdi siz değerli Teknolojio takipçilerine adım adım Windows 7Windows 8 ve Windows 8.1‘de geçerli DNS değiştirme adımlarını sıralayacağız.

  1. İlk olarak “Denetim Masası“na giriyoruz.
  2. “Ağ ve İnternet” seçeneği altındaki “Ağ durumunu ve görevlerini görüntüler” seçeneğine tıklıyoruz.
  3. Açılan sayfada “Bağlantılar” olarak görülen kısımda Wi-Fi veya kablolu bağlantınızın adı gözükecektir. Şimdi ona tıklayalım.
  4. Ufak bir pencere açılacak ve açılan pencerede sol altta bulunan “Özellikler” butonuna tıklayalım.
  5. Tekrar ufak bir pencere açılacak. Açılan pencerede orta kısımda bulunan seçeneklerden “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” seçeneğini seçip, hemen altında bulunan “Özellikler” butonuna tıklayın.
  6. Son kez ufak bir pencere açılacak. Bu pencerenin alt kısımında bulunan “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneğini işaretleyin ve hemen altındaki kucuklardan üsttekine 8.8.8.8 yazın, alttakine ise 8.8.4.4 yazarak “Tamam” butonuna tıklayın.

Açılan tüm pencereleri “Tamam” butonuna tıklayarak kapatın.

Artık internete Google DNS sunucularını kullanarak bağlanmaktayız ve buda bize hemen hemen tüm engelli sitelere girebilme imkanı sağlıyor. Tabi sizin elinizde farklı bir DNS sunucu varsa onuda kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama