amerika gazete haberleri haberler
Popüler Bilim

VOYAGER 1, GÜNEŞ SİSTEMİNİ’NİN DIŞINA İLERLİYOR!


Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi
 (NASA), Voyager 1 uzay aracının, fırlatılmasından 36 yıl sonra Güneş Sistemi’nin dışına çıkmayı başardığını duyurdu.

Güneş Sistemi’nin dışına çıkan ilk uzay aracı unvanını elde eden Voyager 1′in 25 Mayıs 2012‘de sınırı geçtiği, ancak bilim adamlarının konumdan tam emin olmak için açıklamayı şimdiye kadar geciktirdiği kaydedildi. Voyager 1′in şu anda Güneş’ten 18.51 milyar kilometre uzaklığa kadar ilerleyerek, yıldızlar arasındaki “Soğuk Boşluk“ta yer aldığı ve Güneş’in etkisinden tamamen kurtulduğu belirtildi.

Voyager 1′in uzay yolculuğu projesinden sorumlu ekibin başkanı olan bilim adamı Ed Stone, uzay aracının evrenin şimdiye kadar keşfedilmemiş noktalarında inceleme yapacağını kaydetti. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü‘nde çalışmalarını sürdüren Stone, “Yıldızlar arasındaki boşluk bölgesine ulaştık. Bundan 40 yıl önce Voyager projesine başlarken bu noktaya gelmeyi zaten umuyorduk. Ama doğrusu Voyager’in bu kadar uzun ömürlü olabileceğini beklemiyorduk.” ifadelerini kullandı.

5 Eylül 1977‘de Voyager 1 ile birlikte uzaya fırlatılan ikiz uydu Voyager 2‘nin ise ikizinden daha geride kaldığı ve yolculuğuna devam ettiği belirtildi. Voyager 2′nin ikizine 3 yıl sonra yetişebileceği hesaplanıyor. Voyager’lerin 2025′te yakıtlarının bitmesiyle birlikte misyonlarının da tamamlanacağı tahmin ediliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama