amerika gazete haberleri haberler
Haberler

Windows 10 ayarları kılavuzu: Bilgisayarınızla kişiselleşin!

Windows 10’un Ayarlar uygulamasının “eğlenceli” olarak kabul edilebilecek bir bölümü varsa, bu bölümün Kişiselleştirme bölümü olması gerekir. Burası, arka plan görüntüsünü ayarlayarak, bir renk şeması seçerek ve kilit ekranının tam istediğiniz gibi davranmasını sağlayarak bilgisayarınızı kendinize ait hale getirebileceğiniz yerdir. Windows 10 ayarları süper kılavuzumuzun bir parçası olarak Ayarlar > Kişiselleştirme’ye bir göz atalım.

Arka plan görüntüsü seçeneklerini gösteren Windows 10 Ayarları uygulaması

Windows 95’ten beri, bu dijital dünyada kendimizi biraz ifade etmek için masaüstümüzün duvar kağıdını kullanıyoruz. Bu günlerde, bitmap görüntüleri oluşturma konusunda endişelenmemize gerek olmadığı ve bunun yerine yaygın olarak kullanılan .jpeg ve .png biçimlerine dönebileceğimiz için çok daha kolay.

Artan görüntülerin kalitesi dışında 90’lardan bu yana arka planlar için pek bir şey değişmedi. Arka planınız için üç seçenek arasından seçim yapabilirsiniz: Resim , Düz renk ve Slayt Gösterisi. Seçerseniz resmi ya bazılarını seçebilirsiniz görüntülerde yerleşik veya tıklama Gözat dosyalarınız bir görüntü seçmek için düğmeyi.

Slayt gösterisi benzer bir yaklaşıma sahiptir. Varsayılan olarak, slayt gösterisi yalnızca Resimler kitaplığınızdaki resimleri kullanır veya PC’nizde belirli bir klasör seçebilirsiniz—Ayarlar buna albüm der. Slayt ayarı günde bir kez bir dakika arasında değişen aralıklarla resmini değiştirme seçeneği sunuyor. Ayrıca görüntülerin sırayla görüntülenmesini istemiyorsanız bir karıştırma modu seçebilirsiniz ve slayt gösterisinin pil gücüyle çalışmasını isteyip istemediğinize karar verme seçeneği de vardır. Son olarak, dolgu, sığdırma, esnetme, döşeme, merkez vb. gibi görüntülerin nasıl görüntüleneceğini seçebilirsiniz.

Arka planınız olarak düz bir renk belirlemeyi seçerseniz, Windows’un standart seçeneklerinden birini seçebilir veya yerleşik renk seçiciyi kullanarak özel bir renk oluşturabilirsiniz.

Sistem renk seçeneklerini gösteren Windows 10 Ayarları uygulaması.

Arka planı ayarladıktan sonra renkleri eşleşecek şekilde ayarlayabilirsiniz. En üstte, Açık , Koyu ve Özel dahil olmak üzere üç seçenekle renginizi seçin adlı bir açılır menü öğesi bulunur . İlk ikisi çok benzer. Ağırlıklı olarak açık veya koyu bir seçenek arasında seçim yaptığınızda, saydamlık efektlerini kullanmak isteyip istemediğinizi seçmek için bir açma/kapama kaydırıcısını kullanın. Bu, Başlat menüsü gibi arayüzün bazı bölümlerinin, arkasındaki uygulama pencereleri bulanık olacak şekilde biraz şeffaf olmasını sağlar.

Bunun altında bir vurgu rengi seçebilir veya yerleşik seçeneklerin altındaki Özel Renk’i tıklayarak kendinizinkini oluşturabilirsiniz . Bu vurgu renkleri, Windows başlık çubukları ve arabirimin diğer bölümleri içindir. Kendi renginizi seçmek istemiyorsanız, Windows 10’un bunu renk düzeninize göre yapmasına izin verebilirsiniz ve işletim sistemi genellikle bu konuda oldukça iyi bir iş çıkarır.

Ardından, aşağıda vurgu renklerinin görünmesini istediğiniz yerdeki kutuları işaretlemeniz gerekir: Başlat, görev çubuğu ve eylem merkezi ve Başlık çubukları ve pencere kenarları . Seçeneğinizi Karanlık moda ayarlamadığınız sürece bu ilk onay kutusunun değişmesine izin verilmeyecektir.

Bir Özel kurulumla giderseniz seçenekleriniz değişir. İlk önce, iki yeni radyo düğmesi alırsınız. İlki , varsayılan Windows modu (genel renk şeması) için Açık veya Koyu seçmenize olanak tanır ve ardından varsayılan uygulama modu için Açık veya Koyu’nu seçebilirsiniz . Bundan sonraki her şey, açık veya koyu bir renk şeması seçmekle aynıdır.

Kilit ekranı seçeneklerini gösteren Windows 10 ayarları uygulaması

Tıpkı telefonunuz gibi, kilit ekranınıza sadece görüntülerin ötesinde koyabileceğiniz birçok farklı seçenek var. Orada da uygulama bildirimlerini görmeyi seçebilirsiniz.

Bu ekranın üst kısmında bir resim seçme seçeneği bulunur. Tıpkı arka planlar gibi, yerleşik Windows seçenekleri, seçtiğiniz bir görüntü veya bir slayt gösterisi arasından seçim yapabilirsiniz. Varsayılan olarak Windows 10, Bing görüntülerinden gelen Spotlight’ı kullanır ve her iki günde bir çarpıcı yeni bir manzara resmi sunar.

Resim seçiminin altında, Mail, Takvim ve Skype gibi kilit ekranınıza ekleyebileceğiniz çeşitli uygulamalar bulunmaktadır.

Son olarak, oturum açma ekranında kilit ekranı arka plan resminizi gösterme seçeneği vardır; bu seçenek varsayılan olarak açıktır.

Tema seçeneklerini gösteren Windows 10 Ayarları uygulaması

Windows 10 temaları, işletim sisteminin diğer sürümlerinde gördüklerimize benzer. Temalar, masaüstü arka planını, sistem seslerini, renkleri ve fare imleci görünümünü belirleyen görsel bir profildir. Bu özelleştirilmiş kurulumları kaydedebilir ve aralarında geçiş yapabilirsiniz. Microsoft ayrıca yerleşik temaların yanı sıra temaları çeşitli Windows cihazlarınız arasında eşitleme olanağı da sunar. Temaları senkronize etmek istemiyorsanız bunu Ayarlar > Hesaplar > Ayarlarınızı senkronize edin bölümünde kapatabilirsiniz .

Sisteminizde hangi yazı tiplerinin yüklü olduğunu bilmek istiyorsanız, bunu öğreneceğiniz yer burasıdır. Eklemek istediğiniz belirli bir yazı tipi varsa, bunu Microsoft Store’dan öğeler alarak burada yapabilirsiniz. Ayrıca internetten indirdiğiniz font dosyalarını da bu bölümden sürükleyip bırakmanız mümkün. Burada sahip olduğunuz yazı tipleriyle aslında hiçbir şey yapamazsınız; bu, sisteminizin yazı tipi kitaplığına bakmanın bir yoludur.

Başlat seçeneklerini gösteren Windows 10 Ayarları uygulaması.

Başlat menüsü için çok fazla özelleştirme seçeneği yoktur, ancak bu bölümde deneyiminizi iyileştirmeye yardımcı olabilecek birkaç açma/kapama kaydırıcısı vardır.

Döşemeler sizin işinizse (çok fazla takılmayın, Windows 11’de atıldılar), Başlat menüsünü daha fazla döşeme gösterecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınızdaki uygulamalar listesini kapatabilir veya yeni yüklenen uygulamaları ve programları uygulama listesinin en üstüne koyan seçeneği kapatabilirsiniz.

Varsayılan olarak değil yararlı bir seçenektir göster en çok kullanılan uygulamalar size görev çubuğuna en sık kullanılan uygulamaları pin sevmiyorum eğer çok yararlı olabilir.

Başlat menüsünde önerileri görmek istemiyorsanız, bunu kapatma seçeneği vardır. Son olarak, Windows 8’i kaçırıyorsanız Başlat menünüzü tam ekran yapma seçeneğinin yanı sıra görev çubuğundaki Atlama Listelerini kapatma seçeneği de vardır. Microsoft’un şimdiye kadar Windows’a eklediği en kullanışlı özelliklerden birini neden kapatmak istersiniz, beni aşar, ancak gerçekten Sıçrama Listelerine dayanamıyorsanız, onlardan kurtulabilirsiniz.

Görev çubuğu seçeneklerini gösteren Windows 10 Ayarları.

Son olarak, görev çubuğu özelleştirme bölümüne geliyoruz. Tıpkı Başlat seçenekleri gibi, çoğunlukla açık/kapalı kaydırıcıların bir listesini alırız. Bunlardan en önemlisi, sizin veya fare tıklamayı tercih eden bazı küçük çocukların, görev çubuğunuzu yanlışlıkla ekranınızın sol tarafına atmamasını sağlayan Görev çubuğunu kilitle seçeneğidir.

İlginç bir seçenek, masaüstü modundayken görev çubuğunu otomatik olarak gizleme veya tablet modunda otomatik olarak gizleme yeteneğidir. Ayrıca görev çubuğunun boyutunu küçültmek ve üzerinde daha fazla yer açmak için küçük görev çubuğu düğmeleri ayarlayabilirsiniz.

Ardından, Peek’i etkinleştirmek için varsayılan olarak açık olmayan bir seçenek var. Etkinleştirildiğinde, farenizi görev çubuğunun en sağındaki Masaüstünü göster düğmesinin üzerine getirirseniz , Peek otomatik olarak masaüstünüzü gösterir. Bu, düğmeye tıklama ihtiyacını azaltır, ancak fareyi sık sık, istemeden bu düğmenin üzerine getirirseniz can sıkıcı olabilir.

Normal komut istemini PowerShell’e tercih ederseniz, başlat düğmesine sağ tıkladığımda veya Windows tuşu + X’e bastığımda menüde Komut İstemini Windows PowerShell ile Değiştir etiketli kaydırıcıyı kapatın.

Son bir kaydırıcı, mesajlar için okunmamış bir sayı gibi görev çubuğu düğmelerindeki (simgeler) bildirim rozetlerini kapatır.

Açma/kapama kaydırıcılarından sonra iki açılır menü öğesi alırsınız. İlki, görev çubuğunu aşağıdan sola, sağa veya yukarı hareket ettirir. Son açılır menü öğesi, aynı masaüstü programından pencerelerin görev çubuğunda tek bir simgede birleştirildiği varsayılan seçeneği beğenmediyseniz, her pencere için görev çubuğu simgelerini ayırmanıza olanak tanır. Bu açılır menüde ayrıca simgeleri yalnızca görev çubuğu dolduğunda birleştirecek bir bölüm bulunur.

Ama hepsi bu değil! Birden fazla ekranınız varsa, her iki monitördeki tüm görev çubuğu düğmelerinin yanı sıra tüm ekranlarınızda görev çubuğunu göstermeyi ve aynı programda birden fazla pencere açarken görev çubuğu simgelerini birleştirmek veya ayırmak için aynı seçeneği seçebilirsiniz.

Son olarak, Kişiler uygulamasını görev çubuğunda gösterebileceğiniz ve onu kullanan nadir kuşlardan biriyseniz, o uygulama için çeşitli seçenekler ayarlayabileceğiniz Kişiler bölümünü alıyoruz.

Bu, Ayarlar > Kişiselleştirme bölümündeki turumuz . Mutlu özelleştirme!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama