amerika gazete haberleri haberler
Haberler

Windows 10’da ses dosyaları nasıl kaydedilir

Windows 10’da ses kaydı basittir. Tüm ihtiyacınız olan, girişi yakalamak için bir mikrofon ve yazılımdır.

Bununla birlikte, bir ses kayıt programına para harcamak zorunda değilsiniz. Elbette iyi ücretli programlar var, ancak ücretsiz tekliflerle başarılı olabilirsiniz. Bu özellikle, düzenleme yolunda çok az şey yapmayı planlıyorsanız geçerlidir.

Tüm ses kayıt programları aynı düzeyde özelliklere sahip değildir, bu nedenle hem temel hem de daha gelişmiş ihtiyaçlara uyan ikisini vurguladık. İstediğiniz şey basitse ve ayrıca girdiler ve düzenlemeler üzerinde daha fazla kontrole ihtiyacınız varsa kapsam dahilindesiniz. Ve her iki seçimin de kullanımı kesinlikle hiçbir şeye mal olmaz.

Bu son derece kolay kullanımlı ses kayıt programı, Windows 10 ile birlikte gelir, böylece hemen uygulamaya başlayabilirsiniz. Başlamak için Windows tuşuna dokunun (veya Başlat düğmesine tıklayın), arama sonucu olarak Ses Kaydediciyi getirmek için ses veya kaydedici yazın ve enter tuşuna basın.

Bir kaydı başlatmak, pencerenin sol tarafındaki büyük mavi mikrofon simgesine tıklamak kadar basittir. Ekran, kayıttaki belirli anları durdurma, duraklatma ve işaretleme düğmelerinin yanı sıra ne kadar süredir kayıt yaptığınızı gösteren bir sayaç gösterecek şekilde değişecektir. İşiniz bittiğinde, ekranın ortasındaki mavi dur düğmesine tıklayın.

Ana pencerede, kaydedilmiş kliplerin bir listesini göreceksiniz. Ayrıca oynatma, kırpma ve yeniden adlandırma için dosyalar seçebilirsiniz. Mikrofonunuz veya doğru mikrofon aracılığıyla kayıt yapmakta sorun yaşıyorsanız, Win10’un Ses ayarlarına gidin (Windows tuşu, ardından ses ayarları yazın.) Giriş altında , kullanılan mikrofonun etkin aygıt olarak ayarlandığını doğrulayın.

Ses Kaydedicide kaydedilen dosyalara, çoğu modern cihazın varsayılan uygulamaları aracılığıyla oynatabileceği .m4a dosyaları olarak hemen erişilebilir.

Audacity şık ve modern bir görünüme sahip olmayabilir, ancak sade kullanıcı arayüzünü telafi edecek birçok özelliğe sahiptir.

Audacity çok fazla görünmeyebilir, ancak bu iyi bilinen ücretsiz ses kayıt programının gelişmişliği, özellik setinde yatmaktadır.

Kaydetmek için kurulumdan sonra Audacity’yi açmanız ve kırmızı kayıt düğmesine basmanız yeterlidir. Audacity, en önemli temel kontrolleri bu ana pencerede açık ve kullanılabilir hale getirir: Gerektiğinde kayıtları başlatabilir, durdurabilir ve duraklatabilir, giriş aygıtı olarak hangi mikrofonu kullandığınızı kolayca değiştirebilir ve oynatmayı dinlemek için çıkış aygıtını değiştirebilirsiniz. . Temel düzenleme araçları burada da bu ekranda mevcuttur.

Audacity’nin gerçek avantajı, birden çok parça ve/veya birden çok giriş aygıtı gibi daha karmaşık kayıt kurulumlarının yanı sıra daha karmaşık düzenleme ve ayarlamalara uyum sağlama yeteneğidir. (Örnek: Mikrofonun çıkışı yeterince güçlü olmadığı için giriş seviyelerini artırmak.) Audacity’nin içini ve dışını öğrenmek biraz zaman alabilir, ancak harcanan bu zaman, kayıtlarınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı kolaylaştıracaktır.

Ayrıca, basit kullanıcılar için bile faydalı olan çok çeşitli yaygın dosya türlerinde kliplerinizi dışa aktarabilirsiniz. Ses Kaydediciden farklı olarak Audacity’nin kayıtları hemen çalınabilir ses dosyaları olarak kaydetmediğini unutmayın. Bunun yerine, kaydettiğiniz her şeyi bir proje dosyası olarak kaydeder ve dosyayı oynatabilmek için diğer cihazlar veya programlar için Dosya > Dışa Aktar aracılığıyla .mp3 veya .wav gibi bir ses formatına dışa aktarmanız gerekir .

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama