amerika gazete haberleri haberler
Yaşam

Xipe Totec kimdir? Ölüm tanrısı Xipe Totec tarihi ve efsanesi! Xipe Totec hayatı!

Nahuatl’daki Xipe Totec ( pron. Xi-pe To-tec) veya “Flayed One”, eski Mezoamerikan kültüründe büyük bir tanrıydı ve özellikle Toltekler ve Aztekler için önemliydi. Baharın tanrısı, tohumların ve ekimin koruyucu tanrısı ve metal işçilerinin (özellikle kuyumcular) ve değerli taş işçilerinin koruyucusu olarak kabul edildi . O, 15. Aztek gün-adı Cuauhtli’nin koruyucusu Red Tezcatlipoca ile eşdeğerdir ve 1 Océlotl tarihiyle temsil edilmiştir.

Erken Kökenler

Xipe Totec, belki de Olmec kültüründen kaynaklandı ve eski Tanrıları VI’dan geliştirildi. Bir başka olası köken, Guerrero’nun güney dağlık bölgelerindeki Yope uygarlığından gelmektedir . Sanatta tanrının ilk gösterimleri, ancak, en Mazapan kültüründe Sonrası klasik dönem (12. yüzyıl CE 9) tarih Texcoco . Tanrı büyük bir Aztek tanrısıydı ve ayrıca Tlaxcaltecanlar, Zapotecs, Mixtecs, Tarascan ve Huastecs tarafından da tapılıyordu. Geç Post-klasik Maya da Xipe Totec’i benimsedi ve tanrının temsilleri Oxkintok, Chichen Itza ve Mayapan’da hayatta kaldı .

Mezoamerikan mitolojisinde Xipe Totec, ilkel çift cinsiyetli tanrı Ometeotl’un oğluydu ve özellikle Aztek mitolojisinde, diğer üç büyük tanrı Tezcatlipoca, Huizilopochtli ve Quetzalcoatl’ın kardeşiydi . Bazen kardeşleriyle birlikte bir yaratıcı tanrı olarak anılan Xipe Totec, ölümle de yakından ilişkiliydi, bu da onun insanlık arasındaki hastalıkların kaynağı olarak görülmesine neden oldu. Bununla birlikte, tanrı ayrıca tapınanlardan hastalıkları, özellikle de göz rahatsızlıklarını iyileştirmesi için çağrıda bulunan birçok teklif aldı.

Tlacaxipehualiztli

Güneş yılının üçüncü ayında her bahar, Xipe Totec onuruna Tlacaxipehualiztli festivali (diğer adıyla Coailhuitl veya Yılan Festivali) düzenlendi ve tanrıyı yatıştırmak ve o yıl iyi bir hasat sağlamak için insan kurbanları yapıldı. Genellikle savaş esirleri olan kurbanlar, kabuğunu döken bitkilerin ve tohumların yenilenmesinin sembolik taklidi olarak derileri yüzüldü ve böylece yeni tohumlar sağladı. Festivalden önce, büyük günden 40 gün önce Xipe Totec kılığında, parlak kırmızı kaşık tüyleri ve ışıltılı altın mücevherlerle muhteşem bir şekilde süslenmiş bir taklitçi taklidi uygulaması daha da garipti. Daha sonra, şafak vakti festival gününde, taklitçi kurban edildi – genellikle Mezoamerikan dininde bir onur olarak kabul edildi – ve Quetzalcóatl dahil diğer sekiz tanrının taklitçileriyle birlikte derisi yüzüldü. Tüm bu kurbanların derileri sarıya boyanmıştı ve teocuitlaquemitl olarak adlandırıldı .ya da altın cüppeler ve ya ertesi ay Tozoztontl olarak bilinen törende ritüel dansları yapan rahipler tarafından giyilen ya da 20 gün boyunca genç erkekler tarafından giyilen, daha sonra deriler çürüyene kadar yalvararak dolaşan ve kalıntılar daha sonra gömüldü. tanrının tapınağı . Bu kimliğe bürünme ve fedakarlıkların önemi bir kez daha tarımla ilgili yenilenme oldu .

Tlahuahuanaliztli

Tlacaxipehualiztli festivalinin en önemli özelliklerinden biri Tlahuahuanaliztli gladyatör yarışmalarıydı. Bunlar arasında en çok cesaretini dairesel bir taş platform ( temalacatl ) üzerine yerleştirilen , bağlanan ve elit Eagle ve Jaguar savaşçıları veya şövalyeleri ile savaşmak için yapılan tutsaklar vardı . Bununla birlikte, şövalyeler, keskin bir obsidiyen ile kenarlı sert ağaç kılıcı olan acımasız macuauhuitl ile silahlandırıldığı için hayatta kalma şansı yoktu, tutsakta tüylerle kenarlı bir kılıç vardı, bu yüzden rakiplerini gıdıklamaktan ölüme kadar yarışma oldu. bir sonuç ve sadece festivalin diğer kurbanlarına sunulandan daha ayrıntılı bir fedakarlık biçimi.

Sanatta Temsiller

Sanatta Xipe Totec hem heykellerde hem de maskelerde popüler bir konuydu. Çoğunlukla şişkin bir yüzle (bazen çizgili), çökük gözlerle ve çift dudakla oldukça garip bir şekilde temsil edilir. Arkadan bir ip ile özenle bağlanmış kurbanlarından birinin derisini giyen korkunç bir figür yapabilir, kurbanın kalbinin çıkarıldığı yeri ve hatta tanrının bileklerinden sarkan yüzlü elleri bile gösterir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama