amerika gazete haberleri haberler
Yaşam

Xiuhtecuhtli nedir? Ateş tanrısı Xiuhtecuhtli kimdir? Aztek mitolojisi Xiuhtecuhtli tarihi ve efsanesi nedir?

Xiuhtecuhtli veya ‘Turkuaz Efendisi’ Aztek ateş tanrısıydı ve aynı zamanda genç savaşçılar ve yöneticilerle yakından ilişkiliydi. To Maya o Chac Xiutei olarak biliniyordu. Xiuhtecuhtli, günün Atl (su) ve trecena dönemi 1 Coatl (Yılan) koruyucusuydu. O, Gecenin 1. Aztek Lordu ve Günün Efendilerinin 1. Onun nagual veya hayvan ruhu Xiuhcóatl veya Yangın Yılan ve geleneksel Mezoamerikan evlerinde üç bacalar vardı çünkü onun özel numara üçtü. Mezoamerikan mitolojisinde ateşin temel unsurunun tüm evrende ve ateşin olduğu yerde Xiuhtecuhtli’de olduğu düşünülüyordu. Tanrının adı, turkuaz xihuitl için Nahuatl kelimesinden türemiştir ve bu aynı zamanda tanrının zamanı temsil ettiğini ima eden ‘yıl’ anlamına da gelir. Xiuhtecuhtli, kendisi de daha yaşlı Olmec Tanrısı I’in olası bir reenkarnasyonu olan eski ateş tanrısı Huehueteotl (genellikle genç Xiuhtecuhtli’nin tam tersi, kırışık yaşlı bir adam olarak tasvir edilir) ile özdeşleştirildi veya eşleştirildi . Otomί için Otontecuhtli idi.

Xiuhtecuhtli’nin en önemli rollerinden biri, Toxiuhmolpilia festivalinin veya Yeni Ateş Töreni’nin (aynı zamanda Yılların Bağlantısı olarak da bilinir) gözetmenliğiydi. Aztek takviminin ( xiuhmolpilli ) tam bir döngüsünün tamamlanması üzerine 52 yılda bir düzenlenen festivalin birincil işlevi, güneşin başarılı bir şekilde yenilenmesini (veya yeniden oluşumunu) sağlamaktı. Festival süresince tapınaklardan ev ocaklarına kadar tüm yangınlar sembolik olarak söndürüldü ve putlar suyla temizlendi, sokaklar süpürüldü ve eski mutfak aletleri ve ocak taşları atıldı. Ardından, Mt. Uixachtecatl (veya Citlaltepec), Tenochtitlán’ın Aztek başkenti yakınlarındaki rahipler gece yarısı toplandı ve yıldızların hassas bir şekilde sıralanmasını bekliyorlardı. Ancak Tianquiztli (Pleiades) zirveye ulaştığında ve Yohualtecuhtli yıldızı gökyüzünün tam ortasında pırıl pırıl parladığında, kurban bir kurbanın kalbini keserek Xiuhtecuhtli’ye yapılan bir fedakarlık oldu. Daha sonra açık sandık boşluğuna ateş yakıldı ve eğer ateş başarılı bir şekilde yanarsa o zaman her şey yolundaydı ve yangın tüm şehri yeniden aydınlatmak için alındıyangınları. Alev başarılı bir şekilde yanmasaydı, karanlıkta dolaşıp tüm insanlığı yiyen korkunç canavarların, Tzitzimime’nin gelişini işaret ettiğine inanılıyordu.

Turkuaz Efendisi adını taşıyan tanrı, Mezoamerikan sanatında turkuaz mozaik kullanarak ve özellikle Geç Postklasik dönemde (MS 1200’den itibaren) hükümdarının tacını ( xiuhuitzolli ) kullanarak temsil edildi . Diğer yaygın özellikler, alnından sarkan bir xiuhtotl (turkuaz renkli kuş), sırtındaki xiuhcoatl ateş yılanı ve yine turkuaz renkte kelebek şeklinde bir göğüs göğüs kafesi . Bu unsurlar , tanrının bu sınıfla yakın ilişkisini hatırlatan Toltec savaşçılarının tasvirlerinde de yaygın olarak görülüyordu . Tanrının en ünlü ve çarpıcı temsillerinden biri, şu anda British Museum’da bulunan, kabuklu deniz kabuğu gözlü, MS 14. yüzyıldan kalma turkuaz mozaik maskedir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama